Anafrodyzja - czym jest brak pożądania seksualnego
Anafrodyzja, znana również jako niechęć seksualna, odnosi się do całkowitego braku zainteresowania seksualnego we wszystkich jego formach, zarówno w pojedynkę, jak i z partnerem. Co powoduje brak libido? Jakie są objawy u kobiet i mężczyzn?
Pożądanie seksualne jest centralnym elementem każdego związku miłosnego, a jego brak lub spadek może być wskaźnikiem dysfunkcji małżeńskiej i/lub indywidualnej. Około 24-43% kobiet cierpi na zaburzenia pożądania seksualnego. Połowa kobiet, które skonsultują się z lekarzem w związku z problemami seksualnymi, robi to z powodu zaburzeń pożądania.
Pożądanie seksualne to stan, w którym masz ochotę na seks. Pożądanie zależy od stanu osoby, jej uczuć do drugiej osoby, jej fantazji i sytuacji, w której się znajduje. Nawet jeśli kontekst nie sprzyja aktowi, nie przeszkadza to pożądaniu seksualnemu, i odwrotnie, pożądanie nie oznacza aktu. Pożądanie dzielone przez partnerów jest naturalną motywacją do aktywności seksualnej. Pożądanie narasta spontanicznie i towarzyszy mu fizyczne podniecenie seksualne podczas kontaktu zmysłowego (gra wstępna), ale także poprzez patrzenie, rozmowę czy zabawę.
Wahania w pożądaniu mogą być całkiem normalne. Jeśli spadek pożądania nie trwa od co najmniej 6 miesięcy, jest za wcześnie, aby mówić o zaburzeniach pożądania. Zaburzeniom pożądania towarzyszy również niewielka ilość lub brak myśli erotycznych i seksualnych. Osoba cierpiąca na zaburzenia pożądania nigdy (lub bardzo rzadko) nie inicjuje aktywności seksualnej i nie jest otwarta na próby partnera. Nie mają zainteresowania seksualnego ani podniecenia. Podczas stosunku płciowego nie występują odczucia seksualne w obrębie narządów płciowych.
Anafrodyzja jest zaburzeniem, które dotyka głównie kobiety i charakteryzuje się brakiem pożądania seksualnego (libido). W przeciwieństwie do kobiet, które cierpią z powodu anorgazmii lub frygidii, kobiety z anafrodyzją mogą odczuwać przyjemność i osiągać orgazm. Rozróżnia się
- anafrodyzję pierwotną, u młodych kobiet, które na początku swojego życia seksualnego nigdy nie odczuwały pożądania seksualnego w stosunku do partnera.
- wtórną u kobiet, które odczuwały pożądanie seksualne, ale już go nie odczuwają.
Anafrodyzja żeńska
Masturbacja, stosunek, fantazje... Kobieta cierpiąca na anafrodyzję straciła zainteresowanie seksem. Chociaż ona zazwyczaj nie cierpi z tego powodu, może to jednak wpłynąć na jej związek. Całkowity brak zainteresowania seksualnego ma tendencję do zwiększania się z wiekiem, zwłaszcza po 50-tce. Nie oznacza to, że kobiety nie doświadczają przyjemności podczas uprawiania miłości, ale że "temat" seksualności nie jest lub przestał być dla nich istotny.
Anafrodyzja męska
Anafrodyzja jest rzadka u mężczyzn, dotyka około 1 na 10 mężczyzn. Objawia się w ten sam sposób, tj. całkowitym brakiem zainteresowania czymkolwiek, co ma związek z seksualnością, czy to w pojedynkę, czy w parze.
Przyczyny braku chęci
W pierwotnej anafrodyzji, niechęć do zbliżenia seksualnego ma głównie przyczyny
- fizjologiczne: ból, depresja i leki przeciwdepresyjne lub neuroleptyki,
- organiczne: choroby endokrynologiczne, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych
- psychologiczne: stres, fałszywe przekonania, brak edukacji seksulanej, trauma seksualna, przemoc seksualna, kwestionowanie orientacji seksualnej, itp...", wyjaśnia specjalista.
W formie wtórnej anafrodyzja może być związana
- z kontekstem relacyjnym pary, na przykład z bólem po operacji chirurgicznej, szokiem psychologicznym, problemami z erekcją lub nawet odrzuceniem seksualności po nieprzyjemnym doświadczeniu.
- Ale także do pojawienia się zaburzeń organicznych endokrynologicznych, moczowych, itd...
Symptomy zaburzeń
Anafrodyzja charakteryzuje się brakiem pożądania seksualnego i nie powoduje żadnych szczególnych objawów. Polega na usunięciu seks ze swojego życia. Osoba zmagająca się z brakiem potrzeby zbliżenia, może w ogóle nie cierpieć (zwłaszcza w przypadku anafrodyzji pierwotnej, ponieważ osoba ta nie doświadczyła niczego innego), ale jeśli jest w związku, partner może nie wytrzymać, z powodu braku równowagi, mogą zacząć się problemy pary.
Co robić?
Problemy z seksualnościom warto skonsultować z seksuologiem oraz lekarzem rodzinnym. Brak pożądania seksualnego może być skutkiem utajnionej choroby bądź zaburzenia.
Aby zmienić brak pożądania seksualnego, osoba musi już mieć silne pragnienie seksu, co jest dalekie od oczywistości, ponieważ niekoniecznie doświadcza ten stan boleśnie. Wymaga trudnego i dość długiego leczenia, które będzie dostosowane do przyczyn. Jeśli nie ma fizjologicznej przyczyny, będzie to zasadniczo psychologiczne. W zależności od przyczyny, istnieją zabiegi hormonalne lub terapeutyczne.
(FAQ)
Seksuolog podczas konsultacji online może wystawić e-Receptę na leki wpływające na popęd seksualny, ale gdy problem trwa już dłużej warto skorzystać z pogłębienia diagnozy i znalezienia problemu, który wywołał anafrodyzję.
Na libido wypływa wiele czynników, m.in. zdrowa dieta, aktywność fizyczna, wspólne odkrywanie nowych miejsc czy aktywności, które zacieśnią więzi między partnerami.
Leki, antykoncepcja, przepracowanie, stres, obecność współdomowników, choroby, czy napięte relacje z partnerem mogą negatywnie wpływać na popęd seksualny.