Jak radzić sobie z infekcją pochwy?
Infekcje pochwy, są powszechne u kobiet w wieku rozrodczym. Spowodowane różnymi czynnikami, infekcje pochwy mogą prowadzić do stanu zapalnego, zmian w zapachu lub wydzielinie, a czasami nawet do bólu. Podczas ich wystąpienia należy udać się do ginekologa i rozpocząć odpowiednie leczenie.
Jak wyglądają typowe objawy infekcji pochwy?
Większość infekcji pochwy może powodować podobne objawy, co sprawia, że ich diagnoza bez pomocy profesjonalisty medycznego może być trudna. Choć istnieją konkretne objawy związane z każdą infekcją pochwy, te są najczęstsze u każdej z nich:
- Ból lub dyskomfort w okolicach pochwy i sromu,
- Świąd pochwy,
- Pieczenie podczas oddawania moczu,
- Stan zapalny pochwy i sromu,
- Zmiany w kolorze, zapachu lub ilości wydzieliny pochwy,
- Dyskomfort lub ból podczas stosunku,
- Plamienie między okresami
Niektóre kobiety z infekcjami pochwy mogą nie doświadczać żadnych z powyższych objawów, ale większość odczuwa przynajmniej jeden lub dwa z nich.
Jak wyglądają objawy bakteryjnej waginozy?
Oprócz wyżej wymienionych objawów charakterystycznymi wskaźnikami jest cienka wodnista wydzielina o zmiennej barwie od szarej do żółtej, a czasami zielonej. Możesz również zauważyć rybi zapach z wydzieliny pochwy, który może się nasilić po stosunku seksualnym.
Co powoduje bakteryjną waginozę?
Infekcja to wywołana jest nadmiernym wzrostem określonych bakterii w pochwie, co zaburza naturalną równowagę pH. Chociaż jest bardziej powszechna u kobiet w wieku 15-44 lat, to kobiety w każdym wieku mogą być dotknięte bakteryjną waginozą.
Mimo że nie jest uważana za chorobę przenoszoną drogą płciową, stosunek seksualny bez zabezpieczenia, seks oralny i kontakt z zakażonymi narządami płciowymi są uważane za czynniki zwiększające ryzyko zakażenia. Palenie papierosów i płukanie pochwy również są uważane za czynniki wpływające na nadmierny wzrost bakterii związany z tą infekcją.
Opcje leczenia bakteryjnej waginozy
Do jej leczenia konieczne są antybiotyki, jednak obecne badania nad naturalnymi środkami również wyglądają pozytywnie w potwierdzaniu, że dopochwowe kapsułki z kwasem borowym, gdy są stosowane jako regularny suplement, mogą zapobiegać nawrotom infekcji.
Pamiętaj również o tym, że możesz umówić się na konsultację online z ginekologiem na platformie telemedycznej. Podczas wywiadu lekarskiego, lekarz zapyta o wszystkie objawy oraz symptomy, a jeżeli nie będzie konieczna wizyta stacjonarna, to erecepta w halodoctor.pl będzie możliwa do uzyskania podczas e-Wizyty.
Jak zapobiec infekcjom intymnym?
Nie wszystkie kobiety mogą zapobiec infekcjom grzybiczym, ale oto co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia:
- Noszenie przewiewnej bielizny. Bawełna to najlepszy wybór — nie zatrzymuje ciepła ani wilgoci.
- Noszenie luźnych ubrań. Upewnij się, że twoje jeansy, spódnice, bielizna, legginsy, rajstopy, itp. nie są zbyt ciasne. Mogą one podnosić temperaturę ciała i zwiększać ilość wilgoci w okolicach intymnych, co zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji grzybiczej.
- Nie używaj irygatora pochwowego. „Środki higieny intymnej”, takie jak irygatory, mogą zaburzyć równowagę bakterii w twojej pochwie, usuwając część dobrych bakterii, które powinny tam być, aby zwalczać infekcje. Obejmuje to również produkty o zapachu. Dotyczy to kąpieli piankowych, mydeł, sprayów, tamponów i podpasek.
- Unikaj zbyt gorących kąpieli. Ciepło i wilgoć nigdy ci nie pomogą.
- Zmień mokre ubrania. Nie siedź w mokrym kostiumie kąpielowym po kąpieli ani w wilgotnym stroju treningowym po siłowni. Natychmiast przebieraj się w suche ubrania.
- W łazience zawsze wycieraj się od przodu do tyłu.
Infekcje intymne nie są przyjemną sprawą dla żadnej kobiety. Warto przestrzegać wszystkich kroków, aby w przyszłości zapobiec ponownemu pojawieniu się infekcji. W przypadku kiedy się to jednak stanie — natychmiastowo zgłosić się do ginekologa. W początkowej fazie możesz skorzystać z konsultacji online na platformie telemedycznej, by uzyskać odpowiednią farmakoterapię.