Telemedycyna
10.04.2020

Jak rozpoznać grypę dzięki teleporadzie?

Jak rozpoznać grypę dzięki teleporadzie?
arrow Jak rozpoznać koronawirusa?
arrow Konsultacje lekarskie online
arrow e-Wizyta - jak to zrobić?
arrow Jakie możliwości daje wizyta z lekarzem online?
arrow Dlaczego warto korzystać z teleporad?

 

Grypa nigdy nie kojarzyła się nikomu zbyt dobrze. W grypie prawie zawsze towarzyszy nam wysoka gorączka, bóle mięśni i stawów, ogólne osłabienie oraz kaszel. I kwartał 2020 roku to specyficzny okres, kiedy pojawienie się infekcji wirusowej wzbudza poruszenie z uwagi na ryzyko zachorowania na wirusa COVID-19, który w pierwszych objawach jest łudząco podobny do grypy. Jak więc sprawdzić, co jest powodem infekcji? Warto wykorzystać możliwości konsultacji lekarskich online!

 

Jak rozpoznać koronawirusa?

 

Na wstępnym etapie choroby odróżnienie koronawirusa od grypy jest bardzo trudne, zwłaszcza dla przeciętnego człowieka. Pojawia się gorączka, kaszel, osłabienie organizmu. Różnice pomiędzy tymi dwoma wirusami są trudne do zauważenia, bo dotyczą m.in. okresu rozwoju choroby. W przypadku grypy są to 2-4 dni od dnia zarażenia, zaś koronawirusa – około 14 dni.

Koronawirus jest groźny przede wszystkim dla osób starszych, ludzie młodzi, w szczególności dzieci, mogą przechodzić infekcję COVID-19 bezobjawowo, co raczej nie zdarza się w przypadku grypy. Ludzie młodzi są natomiast dużym zagrożeniem dla osób starszych, z uwagi na możliwość przenoszenia wirusa.

 

Konsultacje lekarskie online

 

Nastroje panujące na świecie od kilku miesięcy drastycznie się pogorszyły. Narzucono wiele ograniczeń, przedstawiono schematy postępowań w przypadku pojawienia się objawów koronawirusa. Czy jednak tak łatwo jest nam samym podjąć decyzję o zgłoszeniu się do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej? Trudno jest na wstępnym etapie choroby określić, czy to zwykła grypa, czy jednak wirus, którego tak bardzo się obawiamy. Jednocześnie nie możemy udać się do przychodni, aby skonsultować swój stan zdrowia.

Pojawia się strach, osamotnienie w problemie i konieczność podjęcia szybkiej decyzji. Kiedy zauważamy u siebie charakterystyczne objawy pojawiają się też dylematy: „Czy mogę wyjść na zakupy, bo może to tylko grypa?”, „Czy powinienem się już zgłosić do Sanepidu?”. Na takie pytania nie powinniśmy odpowiadać sami, nie powinniśmy stwarzać zagrożenia. W tej sytuacji nieoceniona może być e-Wizyta z lekarzem. W okresie panowania wirusa COVID-19 popularność zyskały platformy oferujące pomoc lekarską online. Od kiedy w życie weszły e-Recepty, konsultacje telemedyczne nie są w żaden sposób ograniczone i lekarz ma pełne możliwości do przeprowadzenia rzetelnej i pełnowartościowej konsultacji online.

 

e-Wizyta - jak to zrobić?

 

Jak się okazuje, sprawa jest banalnie prosta. Wystarczy na platformie oferującej konsultacje lekarskie online odnaleźć lekarza internistę lub lekarza rodzinnego, sprawdzić dostępne terminy wizyt i umówić się. Następnie należy opłacić wizytę wykorzystując z płatności online. Czas oczekiwania na e-Konsultację jest bardzo krótki, co jest bardzo ważne w przypadku koronawirusa. Im szybciej poddamy się leczeniu, tym szanse na wyleczenie są większe. W wyznaczonym dniu należy kliknąć w link otrzymany droga mailową. Kliknięcie przenosi bezpośrednio do konsultacji. W przypadku e-Konsultacji, jedynym pośrednikiem jest system, co wpływa też na naszą prywatność.

 

Jakie możliwości daje wizyta z lekarzem online?

 

Jako pacjent, za pośrednictwem dedykowanej platformy mamy możliwość odbycia rozmowy telefonicznej, wideo rozmowy lub chatu ze specjalistą. Możemy także udostępnić dokumentację medyczną, zdjęcia itp. Z kolei lekarz może zarówno odbyć samą konsultację, jak i rozszerzyć ją o wystawienie e-Recepty lub e-Zwolnienia. E-Recepty, podobnie jak podczas wizyt tradycyjnych, są przekazywane droga mailową oraz poprzez wiadomość SMS. W przypadku e-Wizyty, nie ma konieczności, aby pacjent posiadał Internetowe Konto Pacjenta, co jest dodatkowym ułatwieniem, w szczególności dla osób starszych. Lekarz podczas e-Konsultacji może także wystawić e-Zwolnienie (L4).

 

Dlaczego warto korzystać z teleporad?

 

W okresie panującej epidemii koronawirusa bardzo ważne jest, abyśmy zadbali o swoje bezpieczeństwo. Najważniejsza jest izolacja od innych ludzi, jednak kiedy spotkamy się już z bezpośrednim ryzykiem infekcji, należy działać szybko i racjonalnie. e-Konsultacje medyczne to przede wszystkim szybkość realizacji, ale też bezpieczeństwo. Korzystając z konsultacji lekarskich online unikamy spotkań z innymi ludźmi w przychodniach, a więc zmniejszamy ryzyko zarażenia siebie lub innych.

e-Wizyta to także dobry sposób na zadbanie o swoją prywatność. Rozmowę z lekarzem możemy odbyć w zaciszu swojego domu, bez pośredników w rejestracji, bez ryzyka spotkania znajomych w placówce. Ponadto, w porównaniu do tradycyjnych, prywatnych wizyt lekarskich, koszty wizyt online są nawet o połowę niższe. Wizyty z lekarzem rodzinnym online są więc istotnym wsparciem w trudnym okresie pandemii. Ważne jest, aby postępować rozsądnie i korzystać z możliwości, które minimalizują ryzyko jej rozprzestrzeniania.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy lekarz podczas konsultacji online zdiagnozuje każdą chorobę?

Konsultacja online daje wiele możliwości. Podstawowe schorzenia, które nie wymagają bezpośredniego kontaktu są jak najbardziej możliwe do zdiagnozowania przez lekarza online. Dzięki temu chory pacjent nie musi narażać bardziej swojego zdrowia, tak jak miałoby to miejsce w przypadku przeziębienia i wizyty w przepełnionej przychodni. 

Czy dostanę antybiotyk na grypę podczas konsultacji online?

Podczas konsultacji, lekarz online przeprowadzi wywiad lekarski i na podstawie uzyskanych informacji podejmie decyzję, czy stan zdrowia pacjenta wymaga leczenia antybiotykami, czy wystarczy e-Recepta np. na leki przeciwwirusowe i przeciwzapalne.

Jak długo czeka się na konsultacje online z lekarzem rodzinnym?

Platforma medyczna oferuje konsultacje z wieloma lekarzami rodzinnymi, którzy widoczni są wraz ze swoimi kalendarzami wizyt. Dzięki temu pacjent może wybrać tego lekarza, którego wolny termin najbardziej odpowiada pacjentowi. 

Zobacz podobne
Przejdź do wszystkich artykułów