Nieświeży oddech: wszystko o halitozie
Halitoza, czyli nieświeży oddech, to sytuacja, w której oddech ma nieprzyjemny zapach. Najczęściej to bakterie na języku lub zębach wytwarzają ten zapach. Chociaż halitoza jest niewielkim problemem zdrowotnym, może być źródłem stresu i utrudnień społecznych.
Przyczyny nieświeżego oddechu
Większość przypadków nieświeżego oddechu pochodzi z samej jamy ustnej i może być spowodowana przez:
- Niektóre pokarmy zawierają olejki, które wydzielają specyficzny zapach, np. czosnek, cebula lub niektóre przyprawy. Pokarmy te, po strawieniu, są przekształcane w potencjalnie nieprzyjemne zapachowo składniki, które przedostają się do krwiobiegu, wędrują do płuc, gdzie są źródłem nieprzyjemnego zapachu oddechu, aż do momentu ich eliminacji z organizmu.
- Niewłaściwa higiena jamy ustnej: Gdy higiena jamy ustnej jest niewystarczająca, cząsteczki jedzenia zalegające między zębami lub między dziąsłem a zębami są kolonizowane przez bakterie wydzielające nieprzyjemne zapachy siarki. Nierówna mikroskopijna powierzchnia języka może być również siedliskiem resztek jedzenia i bakterii powodujących nieprzyjemny zapach.
- Zakażenie jamy ustnej: próchnica zębów lub choroba przyzębia (zakażenie dziąseł, ropień lub zapalenie przyzębia).
- Suchość w jamie ustnej. Ślina jest naturalnym środkiem do płukania jamy ustnej. Zawiera substancje antybakteryjne, które eliminują zarazki i cząsteczki odpowiedzialne za nieświeży oddech. W nocy spada produkcja śliny, co jest przyczyną nieświeżego oddechu rano.
- Spożywanie alkoholu, oddychanie przez usta zamiast przez nos oraz zaburzenia pracy ślinianek.
- Wyroby tytoniowe. Tytoń wysusza jamę ustną, a palacze są również bardziej narażeni na choroby zębów, co prowadzi do halitozy.
- Hormony. Podczas owulacji i ciąży wysoki poziom hormonów zwiększa produkcję płytki nazębnej, która skolonizowana przez bakterie może powodować nieprzyjemny zapach z ust.
Halitoza może być czasem objawem poważniejszego problemu zdrowotnego, takiego jak:
- Choroby układu oddechowego. Infekcja zatok lub gardła (zapalenie migdałków) może powodować obfite wydzielanie śluzu, co skutkuje nieświeżym oddechem.
- Niektóre nowotwory lub problemy metaboliczne mogą powodować charakterystyczny nieświeży oddech.
- Cukrzyca.
- Choroba refluksowa przełyku.
- Niewydolność nerek lub wątroby.
- Niektóre leki, na e-receptę takie jak leki przeciwhistaminowe lub przeciwgrzybicze, a także leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, zaburzeń układu moczowego lub problemów psychiatrycznych (antydepresanty, leki przeciwpsychotyczne) mogą przyczyniać się do nieświeżego oddechu poprzez wysuszanie jamy ustnej.
Nieświadomość
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma nieświeży oddech, ponieważ komórki odpowiedzialne za zmysł węchu stają się niewrażliwe na stały dopływ nieprzyjemnych zapachów.
Leczenie nieświeżego oddechu
Przyczyną halitozy jest rozwój bakterii w płytce nazębnej na zębach:
- Stosuj płyn do płukania jamy ustnej zawierający chlorek cetylopirydyniowy lub chlorheksydynę, które są środkami antyseptycznymi usuwającymi bakterie. Skuteczne mogą być również niektóre płyny do płukania jamy ustnej zawierające dwutlenek chloru lub cynk
- Szczotkuj zęby pastą zawierającą środek antybakteryjny. Należy pamiętać, że nie ma sensu dezynfekować jamy ustnej, jeśli nie usuwa się regularnie resztek pokarmu i płytki nazębnej, czyli podłoża, na którym rozwijają się bakterie. Dlatego istotne jest usuwanie płytki nazębnej poprzez regularne szczotkowanie oraz kamienia nazębnego (zwapniałej płytki nazębnej) poprzez regularne usuwanie kamienia u dentysty. Bakterie kolonizują płytkę nazębną, jeśli nie jest ona usuwana po każdym posiłku.
- Ogranicz spożycie alkoholu, kawy, tytoniu i pokarmów powodujących nieświeży oddech.
- Pozostań dobrze nawodniony i pij co najmniej 1,5L wody dziennie, aby uniknąć wysuszenia błon śluzowych. Możesz na przykład zakończyć posiłek wypijając dużą szklankę wody, aby przepłukać usta i usunąć część resztek jedzenia. Konieczne jest nawadnianie organizmu przez cały dzień, aby uniknąć wysuszenia błony śluzowej jamy ustnej i spowodowania nieświeżego oddechu. Dobre nawilżenie jamy ustnej pomaga również uniknąć infekcji jamy ustnej.
Wizyta u stomatologa jest czasami konieczna, aby wyleczyć stan, który jest przyczyną bakterii powodujących infekcję. W przypadku przewlekłej suchości w jamie ustnej Dentysta lub lekarz może przepisać preparat sztucznej śliny lub doustny lek, który stymuluje przepływ śliny.
Należy pamiętać, że wiele produktów dostępnych na rynku, które obiecują świeży oddech, takich jak cukierki, guma do żucia czy płyn do płukania ust, tylko tymczasowo pomaga kontrolować oddech. Po prostu kamuflują nieprzyjemne zapachy, nie lecząc źródła problemu. Wiele z tych produktów zawiera cukier i alkohol, które mogą pogorszyć niektóre choroby jamy ustnej.
(FAQ)
Podstawą są regularne przeglądy dentystyczne i naprawa wszelkich uszkodzeń. Odpowiedni higiena jamy ustnej oraz języka to również priorytet.
Tak, ale to jest zależne od przyczyny, która wywołuje nieświeży oddech. Jeśli są to problemy z nieleczonym uzębieniem, to dentysta musi zająć się doprowadzeniem uzębienia do porządku. Jeśli problem wynika z problemów ze śliną, to lekarz online może przepisać odpowiednie preparaty.
Leki i suplementy są preparatami, które najczęściej maskują jedynie nieświeży oddech, dlatego od początku warto się skupić na odnalezieniu przyczyny.