Polipy jelitowe – informacje podstawowe
Polipy jelitowe to narośla, które tworzą się na wyściółce jelita grubego. Występują one u 30% do 50% dorosłych w krajach uprzemysłowionych. Czynniki środowiskowe i żywieniowe prawdopodobnie odgrywają rolę w ich występowaniu.
Polipy gruczolakowate lub gruczolaki są zmianami przed nowotworowymi stanowiącymi około 70-75% polipów. Istnieje prawdopodobieństwo, że rozwiną się one w raka jelita grubego. Polipy mają zwykle kilka milimetrów średnicy, czasem więcej niż centymetr. Wykrywa się je poprzez badania przesiewowe na obecność krwi w stolcu oraz poprzez kolonoskopię, która jest również zazwyczaj stosowana w celu ich usunięcia.
Polipy jelitowe zazwyczaj nie powodują żadnych objawów. Jednak w przypadku ich wykrycia, są one rutynowo usuwane jako środek zapobiegawczy przed rakiem jelita grubego.
Polipowatość rodzinna
Rodzinna polipowatość gruczolakowata lub rodzinna polipowatość jelita grubego jest chorobą, która wywodzi się z mutacji genetycznej. U osób dotkniętych tą chorobą w jelicie grubym rozwija się bardzo duża liczba polipów. Ze względu na taką ilość polipów, ryzyko zachorowania na raka jelita grubego jest bardzo wysokie, ponad 90% w wieku 40 lat. Zwykle leczenie polega na chirurgicznym usunięciu jelita grubego w celu zapobiegnięcia rozwojowi nowotworu. Istnieją również inne polipowatości, niektóre z nich wiążą się z ryzykiem wystąpienia nowotworu (zespół Gardnera, zespół Turcota), a inne są łagodne, ponieważ polipy nie przekształcają się w nowotwór (zespół Peutza-Jeghersa, choroba Cowdena, polipowatość młodzieńcza).
Możliwe powikłania
- Polipy gruczolakowate przekształcają się w raka okrężnicy bardzo stopniowo w ciągu 10 do 20 lat.
- Im wcześniej zostaną one usunięte, tym mniejsze ryzyko, że przekształcą się w raka.
- Od 50 roku życia każdy powinien być badany pod kątem polipów jelitowych.
- W przypadku nieprawidłowego wyniku badania przesiewowego (4% przypadków), tj. wykrycia krwi w stolcu, wykonuje się kolonoskopię w celu usunięcia ewentualnych polipów. W większości przypadków nic się nie dzieje (krew w stolcu jest związana z czymś innym, np. hemoroidami lub szczeliną odbytu), ale w 30% przypadków obecne są polipy. W 8% przypadków występuje rak jelita grubego, często we wczesnym stadium. Jeśli polipy zostały usunięte, powtórna kolonoskopia przesiewowa powinna być zwykle zaplanowana po 5 latach lub zgodnie z zaleceniami lekarza.
- W przypadku choroby występującej rodzinnie: W niektórych rodzinach występuje polipowatość rodzinna, choroba genetyczna, której skutkiem jest duża liczba polipów o bardzo wysokim ryzyku przekształcenia się w raka. Kiedy osoba cierpi na ten rodzaj choroby, ważne jest, aby bardzo dokładnie monitorować bliskich krewnych.
- W przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącego zapalenia jelita grubego po 8. lub 10. roku trwania choroby, w zależności od jej przebiegu. Regularna kolonoskopia jest wykonywana z biopsją, ponieważ te choroby zwiększają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Nowotwór ten występuje jednak częściej na płaskiej zmianie, a nie na polipach jak w pozostałej części populacji. Zmiany te wyglądają pod mikroskopem jak zmiany polipowe, ale często są trudniejsze do uwidocznienia w kolonoskopii, stąd rutynowe pobieranie próbek co 10 cm.
Polipy jelitowe, zwłaszcza małe, zwykle nie powodują żadnych objawów, dlatego ważne jest, aby regularnie konsultować się z lekarzem i w razie potrzeby kolonoskopii. Jednakże, polipy mogą czasami powodować następujące objawy:
- krwawienie z odbytu;
- krew w stolcu;
- zmiany w rytmie wypróżnień, które trwają dłużej niż tydzień (takie jak zaparcia lub biegunka);
- ból brzucha.
Każdy może zachorować na polipy jelitowe. Jednak pewne czynniki ryzyka odgrywają znaczącą rolę w ich rozwoju:
- wiek powyżej 50 lat,
- posiadanie krewnego pierwszego stopnia chorego na raka jelita grubego,
- miał polipy jelitowe,
- bycie częścią rodziny z rodzinną polipowatością,
- przewlekłe zapalne choroby jelit, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- nadwaga lub otyłość,
- palenie tytoniu i wysokie spożycie alkoholu,
- dieta wysokotłuszczowa, niskobłonnikowa
- siedzący tryb życia
W ramach prewencji, wapń?
Badania kliniczne sugerują, że przyjmowanie suplementów wapnia w dawce 1200 mg do 2000 mg dziennie może pomóc w zapobieganiu nawrotom polipów jelit.
(FAQ)
Popularny zabieg diagnostyczno-terapeutyczny jakim jest kolonoskopia, to doskonałe badanie, które pozwoli znaleźć i zdiagnozować wszelkie zmiany w jelicie grubym.
Lekarz podczas konsultacji na platformie haloDoctor zapewne zleci usunięcie polipów.
W leczeniu polipów jelitowych nie stosuje się leków, tylko przeprowadzany jest zabieg ich usunięcia. Pacjent po zabiegu potrzebuje niewiele czasu na rekonwalescencję.