Problemy ze słuchem - gwiżdżące ucho
Gwizdanie w uszach jest rzeczywiście dość częstą dolegliwością, która może występować przejściowo lub stale. Na ogół łagodny dyskomfort, może mieć wiele przyczyn.
Co to jest gwizdanie w uchu?
Jest to hałas, który dana osoba słyszy, gdy zazwyczaj nie ma prawdziwego źródła słuchowego. Może być słyszalny w jednym lub obu uszach, sporadycznie, z przerwami lub stale.
Termin szumy uszne jest używany do opisania tych dźwięków, które mogą przybierać różne formy oprócz gwizdu - brzęczenia, dudnienia, klikania itp. Rozróżnia się obiektywne szumy uszne, które występują bardzo rzadko, oraz subiektywne szumy uszne, które są znacznie częstsze.
Niektóre osoby cierpiące na dzwonienie w uszach cierpią również na nadwrażliwość na głośne dźwięki lub silną percepcję dźwięków normalnie postrzeganych jako ciche.
Czynniki ryzyka
Niektóre osoby są bardziej narażone na wystąpienie dzwonienia w uszach:
- osoby starsze, ze względu na fizjologiczne pogorszenie mechanizmów słuchowych wraz z wiekiem;
- mężczyzn, którzy są bardziej dotknięci tymi objawami niż kobiety
- osób narażonych na hałas, w szczególności w związku z wykonywaną pracą,
- stres nie jest czynnikiem ryzyka, ale może zwiększać percepcję gwizdów, a tym samym pogarszać ich wpływ na jakość życia.
Przyczyny dzwonienia w uszach
Istnieje wiele przyczyn tymczasowego lub ciągłego dzwonienia w uszach.
- Narażenie na bardzo głośne źródło dźwięku
Po narażeniu na głośny hałas (koncerty, dyskoteki itp.) może wystąpić dzwonienie w uszach. Narażenie na zbyt duży hałas (2 godziny w środowisku akustycznym o natężeniu do 91 dB lub 15 minut przy 100 dB) prowadzi do zmęczenia słuchu, które wyraża się lekkim pogorszeniem słuchu, uczuciem zatkanych uszu, gwizdem lub brzęczeniem. Wszystkie te przypadki są zazwyczaj przemijające, podczas gdy komórki słuchowe w uchu odzyskują sprawność.
- Po głośnym dźwięku lub wstrząsie
Narażenie na głośne dźwięki lub wstrząsy może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia ucha wewnętrznego, z perforacją błony bębenkowej lub bez niej. Może wystąpić krwawienie z ucha, któremu towarzyszy gwizd, a czasem zawroty głowy. Tego typu uszkodzenie słuchu jest nagłym przypadkiem i wymaga natychmiastowej konsultacji u laryngologa.
- Zablokowanie woskowiny usznej
Woskowina uszna może gromadzić się w przewodzie słuchowym i tworzyć blokadę, która może powodować gwizdanie, dzwonienie w uchu, uczucie zatkanego ucha, przejściową utratę słuchu, swędzenie, a nawet ból ucha.
Niewłaściwe i wielokrotne czyszczenie uszu wacikami, pływanie, częste stosowanie zatyczek do uszu i noszenie aparatów słuchowych, a także pewne cechy anatomiczne (duża produkcja woskowiny usznej, obfity wzrost włosów w przewodzie słuchowym zewnętrznym, który uniemożliwia prawidłowe odprowadzanie woskowiny, mała średnica przewodu słuchowego) przyczyniają się do powstawania blokady woskowiny usznej.
- Wysokie ciśnienie krwi
Wysokie ciśnienie krwi charakteryzuje się nieprawidłowo wysokim ciśnieniem krwi (140/90 lub wyższym) w ścianach tętnic, nawet w spoczynku lub przy braku stresu.
Objawy wysokiego ciśnienia krwi obejmują świszczący oddech i dzwonienie w uszach, bóle głowy, zawroty głowy, kołatanie serca, krwawienia z nosa, drętwienie lub mrowienie w dłoniach lub stopach. Wysokie ciśnienie krwi sprawia, że przepływ krwi jest bardziej słyszalny, stąd tak zwane pulsujące szumy uszne. Pulsujące szumy uszne mogą wywoływać również inne schorzenia naczyń krwionośnych: miażdżyca, nieprawidłowości w obrębie naczyń włosowatych, tętnic szyjnych lub żył szyjnych.
- Ubytek słuchu związany z wiekiem
Gwizdanie i inne szumy uszne mogą być wczesną oznaką ubytku słuchu, szczególnie u osób starszych. Nieprawidłowe skurcze mięśni, uszkodzenie ślimaka (część ucha wewnętrznego, w której znajduje się narząd Cortiego) mogą być przyczyną gwizdów, które są obiektywne, tzn. realne i mierzalne.
- Przyjmowanie niektórych leków
Niektóre leki na e-receptę przyjmowane przez długi okres czasu są ototoksyczne: są potencjalnie toksyczne dla uszu. Mogą one uszkadzać komórki ucha wewnętrznego i powodować, oprócz innych dolegliwości, gwizdanie. Niektóre z nich są zdecydowanie ototoksyczne: są to głównie antybiotyki, leki moczopędne, salicylany, leki przeciwnowotworowe.
Inne przyczyny
Istnieje wiele innych przyczyn dzwonienia w uszach:
- zapalenie ucha środkowego,
- otoskleroza,
- uraz głowy,
- kręcz szyi,
- niedrożność przewodu słuchowego, itp.
Ryzyko i powikłania związane z gwiżdżącym uchem
- Zator woskowiny usznej może powodować przejściowe pogorszenie słuchu.
- Wysokie ciśnienie krwi jest ważnym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, niewydolności nerek i uszkodzenia siatkówki.
- Jeśli jest to problem w uchu wewnętrznym, powikłaniem, którego należy się obawiać, jest utrata słuchu.
- To samo dotyczy wstrząsów lub ekspozycji na bardzo gwałtowne dźwięki, które mogą trwale zmienić słuch.
Upośledzona jakość życia
Szumy uszne same w sobie nie są niebezpieczne, ale kiedy są intensywne i ciągłe, mogą stać się bardzo uciążliwe w codziennym życiu i mieć realny wpływ na jego jakość. Poza tym, że powoduje bezsenność, drażliwość i słabą koncentrację, czasami wiąże się z depresją.
Leczenie i profilaktyka gwiżdżącego ucha
Leczenie gwiżdżącego ucha będzie dotyczyło choroby podstawowej lub problemu, jeśli został zidentyfikowany. Zator woskowiny usznej może być usunięty przez lekarza laryngologa w gabinecie. Aby temu zapobiec, zaleca się unikanie używania wacików. Wystarczy zwykłe oczyszczenie kanału zewnętrznego wodą lub watą. Aby zapobiec dzwonieniu w uszach po zbyt długiej ekspozycji na dźwięk, zaleca się noszenie zatyczek do uszu i trzymanie się z dala od głośników podczas koncertów. Po wystawieniu na działanie intensywnego źródła dźwięku zaleca się odpoczynek w ciszy, aby uszy mogły się zregenerować.
(FAQ)
W przypadku, gdy szumy wynikają z choroby, którą udało się zdiagnozować, to można to wyleczyć. Niektóre choroby potrzebują antybiotyków, aby je zwalczyć.
Sam szum towarzyszący może być bardziej niewygodny, przeszkadzający. Ale nie zmienia to faktu, że może być przyczyną choroby lub uszkodzenia ucha, dlatego należy skonsultować to z lekarzem.
Absolutnie, szczególnie, że problem może wynikać z choroby lub wypadku, a takie sytuacje mogą dotknąć każdego i w każdym wieku.