Telemedycyna
23.12.2021

Rozpoznawanie objawów andropauzy u mężczyzn

Rozpoznawanie objawów andropauzy u mężczyzn
arrow W jakim wieku u mężczyzn występuje andropauza?
arrow Jakie są objawy?
arrow Czy ciało się zmienia?
arrow Do jakiego lekarza powinienem się zgłosić?
arrow Czy zaleca się przyjmowanie testosteronu?

Często stosuje się analogię między menopauzą u kobiet a andropauzą u mężczyzn. Jednak te dwa zjawiska biologiczne nie są tym samym.

 

W jakim wieku u mężczyzn występuje andropauza?

Około sześćdziesiątego roku życia. Ale już od 50. czy 55. roku życia mogą pojawić się objawy andropauzy lub hipoandrogenizmu, czyli spadku męskich hormonów. Jest to jedna z głównych różnic w stosunku do menopauzy, gdzie hormony żeńskie nie zmniejszają się, ale całkowicie ustają. Ponadto, wszystkie kobiety przechodzą menopauzę, zwykle około 50 roku życia, podczas gdy nie wszyscy mężczyźni doświadczają andropauzy, i niekoniecznie w tym samym wieku. Niektórzy mężczyźni nie będą odczuwać skutków aż do 70 roku życia!

 

Jakie są objawy?

Przede wszystkim występuje mniej erekcji, ale także spadek libido: mężczyźni nie mają już ochoty się kochać. Pogarsza się samopoczucie, ponieważ wiedzą, że nie mogą liczyć na niezawodną erekcję.

Czują się też niezwykle zmęczeni, mają mniej energii, co powoduje, że łatwiej zapadają w drzemkę, co wcześniej im się nie zdarzało. Zmęczenie potęgowane jest przez zaburzenia snu. Niektórzy mężczyźni wykazują również zmianę w zachowaniu, albo w kierunku depresji lub, w kierunku większej drażliwości.

 

Czy ciało się zmienia?

  • Zwiększa się obwód talii, ponieważ w tym obszarze odkłada się więcej tłuszczu. Co gorsza, mężczyzna po andropauzie traci mięśnie, które zazwyczaj zamieniają się w tłuszcz. A ten nowy, mniej atletyczny wizerunek może być dla niego bardzo krępujący.
  • Obserwuje się również zmniejszenie wzrostu włosów na rękach, nogach, udach, klatce piersiowej i brodzie.
  • A skóra często staje się cieńsza i jaśniejsza.

Wtedy androgeny, męskie hormony, mogą zamienić się w estrogeny, ponieważ tłuszcz wydziela estrogeny. Na tym etapie może pojawić się ginekomastia: piersi nieco się powiększają. Ważne jest jednak, aby odróżnić ginekomastię od zwykłego uwypuklenia spowodowanego nadwagą. Aby sprawdzić, czy gruczoł sutkowy rośnie, można wykonać badanie ultrasonograficzne lub mammograficzne.

 

Do jakiego lekarza powinienem się zgłosić?

Jeżeli leczenie zaburzeń erekcji nie jest wystarczającą odpowiedzią. Ważne jest, aby dowiedzieć się, skąd pochodzą te problemy, aby wykonać prawidłowe pomiary hormonów.  Spadek męskich hormonów może prowadzić do innych objawów. Najbardziej kompetentnym lekarzem będzie z reguły androlog.

 

Czy zaleca się przyjmowanie testosteronu?

Przyjmij zdrowy styl życia: unikaj przejadania się, nie jedz za dużo tłuszczu, za dużo cukru ani za dużo soli, zrzuć zbędne kilogramy. Przestań palić i pić alkohol. Odzyskując zdrowe ciało, będziesz się czuł  mniej zmęczony. Ale nie powinieneś mierzyć poziomu hormonów na tym etapie: testosteron rośnie powoli!

 

Jeśli chodzi o dietę, ważne by była bogata w cynk, witaminy B, D i E oraz mikroelementy, które ingerują w sferę moczowo-płciową, aby podnieść nieco poziom testosteronu. Można wznowić współżycie, co spowoduje wydzielanie większej ilości męskich hormonów. Podobnie, regularna aktywność fizyczna pozwala odzyskać mięśnie, które utrzymują testosteron na właściwym poziomie....

 

Aby dowiedzieć się, czy jest to konieczne, należy zmierzyć nie tylko całkowity testosteron, ale także testosteron biodostępny, czyli ten, który jest aktywny. Rzeczywiście, całkowity poziom testosteronu może być normalny, co obaliłoby andropauzę, podczas gdy poziom testosteronu biodostępnego (który stanowi maksymalnie 4% całkowitego testosteronu) mógł gwałtownie spaść. To właśnie spowoduje zmiany.

 

Przed wypisaniem e-recepty należy przeprowadzić badanie kliniczne prostaty, jąder i penisa oraz badanie PSA (antygenu swoistego dla prostaty). Rzeczywiście, testosteron (jeśli jego poziom jest niewystarczający i należy zaproponować mężczyźnie przyjmowanie go terapeutycznie) może sprawić, że prostata się rozrośnie.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy mężczyźni wiedzą, że przechodzą andropauzę?

Wielu mężczyzn nie zdaje sobie sprawę, że ich spadające libido ma związek z naturalnym procesem w organizmie jakim jest andropauza. Przez to spadek libido zrzucają na rosnący wiek, aniżeli na problemy, z którymi można walczyć szczerzej, niż przy pomocą tabletek na erekcję.

Czy andropauzę przechodzi każdy mężczyzna?

Mężczyźni w różnym wieku mogą przechodzić andropauzę. Wielu z nich zupełnie nieświadomie. Czas pojawienia się andropauzy waha się i wielu mężczyzn już w wieku 50 lat ma z nią do czynienia.

Do jakiego lekarza należy się zgłosić?

Lekarz online, który przeprowadzi rozpoznanie to najczęściej androlog. 

Zobacz podobne
Przejdź do wszystkich artykułów