Co powinnaś wiedzieć o pielęgnacji urody i zwolnieniach lekarskich w czasie ciąży?

Telemedycyna

Okres ciąży to niewątpliwie bardzo wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. W dalszym ciągu na temat tego co kobieta powinna robić, a czego nie powinna w czasie trwania ciąży, krąży wiele mitów. Również ta sprawa tyczy się zwolnień lekarskich. Pacjentki często zastanawiają się kiedy na nie przejść i czy na teleporadzie mozna dostac L4. 
 

Jakich zabiegów związanych z urodą nie powinny wykonywać kobiety w ciąży?

O tym temacie nie mówi się głośno i często, ale istnieją pewne zabiegi, które kobiety w ciąży powinny sobie na czas jej trwania odpuścić. Możemy do nich zaliczyć: 
 

Zastrzyki z botoksu i peelingi chemiczne: Wysokie ryzyko

Kiedy używasz botoksu z powodów kosmetycznych lub medycznych, zasadniczo wstrzykujesz toksynę do krwiobiegu. Peelingi chemiczne dosłownie polegają na stosowaniu chemicznych środków złuszczających bezpośrednio na skórę.

Podczas ciąży należy unikać narażenia na niepotrzebne chemikalia i toksyny, zabiegi te powinny poczekać do czasu po porodzie.
 

Zabiegi kosmetyczne wymagające wysokiej temperatury: wysokie ryzyko

W czasie ciąży bardzo łatwo można się przegrzać. Jeśli temperatura ciała będzie wystarczająco wysoka przez długi czas, może to spowodować wady wrodzone.

Unikaj wszelkich zabiegów kosmetycznych, które wymagają wystawienia na działanie wysokich lub skoncentrowanych poziomów ciepła, w tym solarium, zabiegów gorącymi kamieniami, okładów na ciało oraz saun lub łaźni parowych. 
 

Produkty do pielęgnacji skóry zawierające retinoidy, formaldehyd i hydrochinon: Średnie ryzyko

Nie ma konkretnych dowodów na to, że retinoidy, formaldehyd i hydrochinon są niebezpieczne dla płodu, ale eksperci podejrzewają, że większość produktów je zawierających stwarza ryzyko.

Jeśli regularnie używasz produktu zawierającego jeden z tych składników i masz trudności ze znalezieniem bezpiecznego zamiennika, porozmawiaj ze swoim lekarzem — może on współpracować z Tobą w celu znalezienia alternatywy.

 

Kolczyki lub tatuaże: Średnie ryzyko

Ryzyko wszelkiego rodzaju infekcji jest wyższe w czasie ciąży, więc nawet jeśli Twój ulubiony salon tatuażu przestrzega rygorystycznych praktyk higienicznych, „bezpieczny” piercing lub tatuaż może spowodować poważną infekcję. Wstrzymaj się z nimi do czasu narodzin dziecka.
 

Czy na teleporadzie mozna dostac L4?

Obecnie rozwój medycyny prowadzonej za pośrednictwem internetu jest na bardzo wysokim poziomie. Kiedy nasza wizyta nie wymaga badania fizykalnego bezpośrednio w gabinecie lekarza, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby przeprowadzić ją online.

Dlatego jeśli następną  stacjonarną wizytę u swojego u ginekologa masz umówioną za jakiś czas, a chciałabyś już przejść na zwolnienie lekarskie w ciąży — połącz się ze swoim ginekologiem na konsultację online.

On po krótkim wywiadzie medycznym, wypisze ci zwolnienie lekarskie z pracy z powodu ciąży. Nie zastanawiaj się dłużej czy na teleporadzie mozna dostac L4 online, tylko skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę.

W czasie trwania ciąży warto pozwolić sobie na odpoczynek i chwilę relaksu. Jednak podczas jej trwania nie powinniśmy wykonywać wszystkich zabiegów związanych z urodą. Warto skupić się na tych mniej inwazyjnych, takich jak: masaże, maseczki  czy zabiegi algowe. Odpoczynek nie jest związany tylko z urodą, ale też zaprzestaniem pracy zawodowej w momencie kiedy nasz organizm będzie tego potrzebował. 

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czego powinna unikać kobieta w ciąży w kontekście opieki medycznej?

Kobieta w ciąży powinna unikać samodzielnego diagnozowania i leczenia. Oto kilka wskazówek:

  • Nie stosuj leków bez konsultacji z lekarzem. Zawsze informuj lekarza o przyjmowanych lekach lub suplementach.
  • Unikaj niepotrzebnego narażania się na promieniowanie rentgenowskie. 
Jak długo może być kobieta w ciąży na L4?

Kobieta w ciąży ma prawo do 270 dni zwolnienia lekarskiego, jednak to od niej zależy, jak długo go wykorzysta. Zwykle zwolnienie lekarskie kończy się w dniu porodu, który może być nieco wcześniejszy lub późniejszy, niż oczekiwano, co wpływa na długość trwania zwolnienia w ciąży.

Kiedy ciężarna powinna przejść na L4?

Nie istnieje ustalony moment, w którym można otrzymać zwolnienie lekarskie po stwierdzeniu ciąży. Można je otrzymać w dowolnym momencie trwania ciąży, zarówno na początku po odkryciu ciąży, jak i tuż przed porodem. Nie ma ściśle określonej reguły, kiedy to powinno nastąpić.

Zobacz także

Zwolnienie lekarskie – w przypadku bólu mięśni E-zwolnienie od lekarza online Objawy ciąży: jak rozpoznać pierwsze oznaki? Ciąża pozamaciczna - rozpoznanie objawów i reagowanie Kiedy wykonać test ciążowy? Poronienie: jego objawy, przyczyny i przebieg Co może być przyczyną opóźnienia miesiączki? Jakie są zalety uzyskania L4 za pośrednictwem konsultacji online?