Co może być przyczyną opóźnienia miesiączki?
Spóźniający się okres może być stresujący. Być może zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży, czy nie, czy coś jest nie tak. Chociaż ciąża i choroba są najczęstszymi powodami zatrzymania lub opóźnienia miesiączki, inne czynniki również mogą opóźnić wystąpienie miesiączki, takie jak stres lub naturalna zmienność cyklu menstruacyjnego.
Późne miesiączki i ciąża
Jeśli uprawiałaś seks bez zabezpieczenia, miesiączka może się spóźniać, ponieważ jesteś w ciąży. Zalecamy najpierw wykluczenie ciąży poprzez wykonanie testu ciążowego. Zwróć uwagę na wczesne objawy ciąży, takie jak:
- tkliwe piersi
- poranne mdłości
- częste oddawanie moczu
- zmęczenie
Te objawy, w połączeniu z opóźnionym okresem, mogą oznaczać, że jesteś w ciąży
Nie jestem w ciąży, więc dlaczego spóźnia mi się okres?
Wynik testu ciążowego był negatywny, a Ty nadal nie masz miesiączki. Co możesz z tym zrobić? Istnieje wiele powodów, dla których miesiączka może się spóźniać albo też może całkowicie ustać.
Jeśli wykluczyłaś ciąże testem oraz wizytą u ginekologa, opóźnienie lub brak miesiączki z powodu:
- Stres: To może być jeden z głównych powodów spóźnienia lub braku miesiączki. Poświęć czas na relaks, regularne ćwiczenia fizyczne lub nawet ćwiczenia oddechowe, aby opanować stres.
- Nagła utrata wagi: Może spowodować zatrzymanie miesiączki, ponieważ poważne ograniczenie kalorii lub zaburzenia odżywiania mogą zatrzymać produkcję hormonów potrzebnych do owulacji.
- Nadmierna aktywność fizyczna: Nadmierna i forsowna aktywność fizyczna może prowadzić do zaburzeń równowagi hormonalnej.
- Nadczynność tarczycy: Ta choroba tarczycy może zakłócać miesiączkę.
- Długotrwałe problemy zdrowotne: Niektóre choroby, takie jak choroby serca lub cukrzyca, mogą powodować nieregularne miesiączki.
- Nadwaga lub otyłość: Nadwaga lub otyłość może powodować, że organizm produkuje zbyt dużo estrogenu, co może wpływać na cykl menstruacyjny.
- Zespół policystycznych jajników: Policystyczne jajniki mają wiele niedorozwiniętych woreczków, w których rozwijają się jajeczka, i często nie są w stanie uwolnić jajeczka. To dlatego nie masz owulacji.
- Menopauza lub perimenopauza: W miarę zbliżania się do menopauzy, która zwykle występuje między 45 a 55 rokiem życia, poziom estrogenu zaczyna spadać, co prowadzi do rzadszego występowania owulacji. Niektóre kobiety, około 1 na 100, mają przedwczesną menopauzę, która występuje przed 40 rokiem życia. Jeśli nie miałaś miesiączki przez 3 miesiące i jesteś w wieku poniżej 45 lat, skonsultuj się z lekarzem.
- Karmienie piersią: Jeśli karmisz piersią, miesiączki mogą być nieregularne lub nie występować w ogóle. Może się zdarzyć, że miesiączka nie pojawi się nawet do momentu zaprzestania karmienia piersią, ale nie oznacza to, że nie jesteś płodna. Upewnij się więc, że stosujesz antykoncepcję, jeśli nie chcesz jeszcze zajść w ciążę.
- Antykoncepcja: Niektóre rodzaje antykoncepcji przepisane przez ginekologa, takie jak tabletki zawierające wyłącznie progesteron, zastrzyki antykoncepcyjne lub wkładki wewnątrzmaciczne (IUD) mogą spowodować całkowite zatrzymanie miesiączki.
Istnieje wiele powodów, dla których możesz doświadczyć opóźnienia lub braku miesiączki, a większość z nich, jak np. stres, nie jest powodem do niepokoju. Miesiączka może wrócić do normy dzięki kilku pozytywnym zmianom w stylu życia.
Jednak, aby wykluczyć wszelkie powody do niepokoju, jeśli miesiączka nie zaczyna się po kilku cyklach, należy zgłosić się do lekarza po poradę medyczną.
Czy naprawdę spóźnia mi się okres?
Może ci się wydawać, że miesiączka się spóźnia, ale to może być tylko naturalna zmiana w normalnym cyklu miesiączkowym. U wielu kobiet cykl miesiączkowy zmienia się z miesiąca na miesiąc, zazwyczaj o dwa lub trzy dni. Tak więc miesiączka może pojawić się 27 dnia jednego miesiąca, a 33 dnia innego miesiąca. Jednak w przypadku niektórych kobiet wahania są jeszcze większe: 46% cykli miesiączkowych może się różnić o 7 lub więcej dni, a 20% o 14 lub więcej dni.
Każda kobieta ma inny cykl menstruacyjny, a wraz z wiekiem i zbliżaniem się do menopauzy, możesz zauważyć, że twoje cykle stają się bardziej nieregularne. Jeśli jeszcze tego nie robisz, monitorowanie cykli miesiączkowych może pomóc ci określić, co jest dla ciebie normalne, poprzez obserwowanie zmian w twoich cyklach. Jeśli masz obawy, porozmawiaj z lekarzem.
(FAQ)
Absolutnie. Przyczyn może być wiele i są one kompletnie nie związane ze współżyciem seksualnym i jego skutkami.
Lekarz ginekolog jest odpowiednim lekarzem do przeprowadzenia takiej konsultacji. Jego wiedza i doświadczenie pomogą pacjentce znaleźć przyczynę opóźniających się miesiączek.
Najczęściej lekarz online wypisuje e-Receptę na tabletki antykoncepcyjne, które doskonale sprawdzają się w roli regulatora miesiączki u kobiety. Jednak zanim lekarz cokolwiek przepisze, kobieta musi wykonać odpowiednie badania.