Bolesna owulacja - jak sobie z nią radzić
Dla niektórych kobiet okres owulacji, w środku cyklu miesiączkowego, przebiega zupełnie niezauważalnie. Czy to normalne, że odczuwasz ból? Co oznacza ten ból i czy można go złagodzić?
Co to jest bolesna owulacja?
W 14 dniu cyklu nagle czujesz kłujący ból w podbrzuszu, po jednej lub drugiej stronie. Czy znasz to zjawisko (aż za dobrze)? Prawdopodobnie jesteś jedną z tych kobiet, które czują swoją owulację. Nie jesteś sama, a to można wyjaśnić mechanicznie. Bolesna owulacja to nagłe pojawienie się bólu brzuszno-miednicowego, w połowie cyklu miesiączkowego, u kobiety, która nie przyjmuje hormonalnego środka antykoncepcyjnego, (działaniem środka antykoncepcyjnego jest blokowanie owulacji).
Co właściwie dzieje się w organizmie kobiety?
To właśnie w tym momencie dominujący pęcherzyk, który rósł przez całą pierwszą część cyklu w jajniku (prawym lub lewym), osiągając niekiedy średnicę do 25 mm, wysyła hormonalną wiadomość, która powoduje jego otwarcie i uwolnienie jajeczka, niczym pęknięcie balonika. Brutalne uwolnienie, które wyrzuca, oprócz komórki jajowej, cały płyn zawarty w pęcherzyku bezpośrednio do jamy miednicy, przy czym niekiedy dochodzi do podrażnienia ściany jajnika i otrzewnej.
Jakie są objawy bolesnej owulacji?
- Dyskomfort w brzuchu. Większość kobiet, które doświadczają owulacji, odczuwa skurcze lub skręty w podbrzuszu, którym czasem towarzyszą mdłości lub wymioty, choć jest to mniejszość.
- Napięcie w piersiach. Mogą pojawić się również inne objawy, związane z impregnacją estrogenami, która występuje w czasie owulacji. Niektóre kobiety podczas owulacji odczuwają napięcie w piersiach, które stają się cięższe i bardziej wrażliwe niż zwykle.
Krwawienie, wydzielina, czy to normalne?
Krwawienie nie jest jednym z najczęstszych objawów i jest bardzo rzadkie, lub nie jest związane z owulacji. Z drugiej strony, nie trzeba się martwić o wydzieliny. W środku cyklu, ciało kobiety wytwarza bardzo płynny śluz szyjkowy, który jest znacznie cieńszy niż zwykle, co jest związane z owulacją. Mówi się, że ma konsystencję białka jajka. To właśnie ten śluz i struktura szyjki macicy ułatwiają przedostawanie się plemników w przypadku poczęcia, kiedy kobieta jest najbardziej płodna. Ten rodzaj wydzieliny jest więc całkowicie normalny.
Jak złagodzić ból jajników?
- Lekiem przeciwzapalnym. Najprostszym sposobem walki z bólem dla kobiety ze skłonnością do bolesnych owulacji jest zażycie jednej tabletki niesteroidowego leku przeciwzapalnego, takiego jak ibuprofen, zaraz po pojawieniu się pierwszych odczuć, co szybko złagodzi dyskomfort w czasie krótszym niż 30 minut. Przyjmowanie tak łagodnego leku nie ma negatywnego wpływu na poczęcie, jeśli starasz się zajść w ciążę.
- Hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Jeśli kobieta cierpiąca na bóle miesięczne nie planuje w najbliższym czasie zajścia w ciążę, ginekolog zaproponuje hormonalny środek antykoncepcyjny (pigułka, pierścień, implant), który po prostu zapobiega owulacji. W zasadzie na pigułce nie ma już bolesnych owulacji, ponieważ w ogóle nie dochodzi do owulacji.
A działanie ciepła?
Nie istnieją do tej pory żadne wiarygodne badania nad działaniem ciepła (słynna butelka z gorącą wodą!) przeciwko bólowi owulacyjnemu. Niemniej jednak, jeśli wydaje się, że działa na Ciebie i przynosi Ci ulgę, nawet chwilową, nie ma żadnych przeciwwskazań.
Oznaka ciąży?
U większości kobiet pojawia się biała wydzielina śluzowa, która jest objawem okresu płodnego. Niektóre z nich będą miały nawet krwawy śluz lub lekko brązową wydzielinę. Podczas gdy objawy te oznaczają, że doszło do owulacji, nie są one równoznaczne z ciążą.
Kiedy i z kim należy się konsultować?
Jeśli objawy nasilają się, towarzyszy im gorączka lub mdłości, najlepiej skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub ginekologiem. Zaburzenia miesiączkowania mogą być objawem poważniejszej dysfunkcji.
(FAQ)
Jak najbardziej warto sobie pomóc niewielką dawką leków przeciwbólowych z zawartością ibuprofenu. Jednak jeśli ból towarzyszy każdej owulacji, należ zgłosić się do lekarza aby znaleźć przyczynę.
Antykoncepcja hormonalna hamuje owulację, dlatego bolesna owulacja u kobiet przyjmujących antykoncepcję hormonalną nie istnieje.
Oczywiście. Na owulację ma wpływ wiele czynników, takich jak stres lub choroba.