Menorrhagia: gdy miesiączki stają się zbyt obfite
Ostatnio zauważyłaś u siebie nadmierną utratę krwi podczas miesiączki. Ta zmiana w krwawieniu nie powinna być traktowana obojętnie. Mimo, że menorrhagia jest zwykle funkcjonalna, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia jakichkolwiek nieprawidłowości.
Normalna menstruacja występuje średnio co 28 dni, trwa od dwóch do sześciu dni, a utrata krwi szacowana jest na 40 mililitrów (maksymalnie 80 ml). Menorrhagia to sytuacja, w której miesiączki są bardzo obfite i/lub trwają dłużej niż siedem dni.
Kiedy mamy do czynienia z nieprawidłowym krwawieniem?
Nie ma problemu z oszacowaniem długości miesiączki, ale czy potrafiłbyś oszacować ilość krwi, którą tracisz? To już jest trudniejsze. Musisz więc polegać na swoim wyczuciu.
Kobiety często są w stanie stwierdzić, że ich miesiączki są cięższe. Jednakże, oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci wykryć obfity okres:
- Zmieniasz często swoje ubrania (a nawet pościel!), ponieważ są one poplamione krwią.
- Zmieniasz podpaskę lub tampon kilka razy na godzinę, a nawet używać obu naraz, ponieważ przepływ krwi jest tak silny.
- Przez cały okres boli cię brzuch.
Ponadto, pewne objawy sugerujące anemię związaną z nadmierną utratą krwi mogą Cię zaalarmować: duszność przy najmniejszym wysiłku, trudności w oddychaniu, bladość, złe samopoczucie, itp.
Niezbędne badanie lekarskie
Wizyta u ginekologa jest konieczna, gdy zauważysz zmiany w przebiegu miesiączki. Nie wahaj się zapisywać w notatniku czy aplikacji mobilnej:
- daty miesiączki,
- czasu jej trwania,
- czy krew, którą straciłaś była czerwona, brązowa, czarniawa lub zawierała skrzepy krwi.
Informacje te będą przydatne dla lekarza w celu zdiagnozowania zaburzeń miesiączkowania. Zgłoś się do swojego lekarza lub ginekologa, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.
Główne przyczyny menorrhagii
W większości przypadków, lekarz lub ginekolog nie znajdzie żadnej przyczyny menorrhagii. Wynika to po prostu z niewyjaśnionych zaburzeń równowagi hormonalnej. Twój cykl menstruacyjny zawsze był nieregularny: miesiączka może pojawić się dwadzieścia osiem dni po poprzedniej, potem co trzy tygodnie, potem trzydzieści dwa dni później...
Jeśli nie jest to zaburzenie hormonalne, istnieje wiele możliwych przyczyn. Oto niektóre z nich:
- Możesz być w ciąży! Tak, w niektórych przypadkach występuje krwawienie, które wygląda jak miesiączka. Może to być ciąża bezproblemowa, ale również ciąża pozamaciczna.
- Może to być włókniak lub polip w macicy, który krwawi
- Menorrhagia może wystąpić podczas przyjmowania niektórych leków, takich jak leki przeciwzakrzepowe...
- Niektóre wkładki wewnątrzmaciczne powodują obfite miesiączki.
- Zmiany chorobowe macicy (endometrioza, hiperplazja, itp.) mogą powodować krwawienia.
- Czasami jest to anomalia krzepnięcia krwi, infekcja narządów płciowych itp.
Jak należy leczyć menorrhagię?
Leczenie menorrhagii będzie się różnić w zależności od przyczyny.
W przypadku braku patologii może być konieczne zastosowanie leków przeciwzapalnych, antyfibrynolitycznych (kwas traneksamowy), progestyn (substancje podobne do progesteronu) w postaci tabletek lub w postaci specjalnej wkładki wewnątrzmacicznej. Tabletki antykoncepcyjne regulują cykl menstruacyjny (miesiączkę).
Jeśli menorrhagia jest organicznego pochodzenie, inne leczenie hormonalne lub chirurgiczne może zostać wzięte pod uwagę.
Niezależnie od przyczyny menorrhagii, jeśli jesteś anemiczką, lekarz przepisze ci żelazo na kilka tygodni lub miesięcy.
Menorrhagia, metrorrhagia, plamienie... Jakie są różnice?
- Menorrhagia odpowiada miesiączkom trwającym dłużej niż 7 dni i gdy przepływ krwi przekracza 80 ml na cykl. Objawia się to zaczerwienieniem, często z towarzyszącymi skrzepami krwi.
- Krwawienie z macicy (krew wypływająca z żeńskich narządów płciowych) poza miesiączką jest znane jako metrorrhagia. Najczęściej pojawiają się po rozpoczęciu stosowania antykoncepcji hormonalnej (w ciągu pierwszych 3 miesięcy), ale mogą być związane z patologią infekcyjną, endometriozą, obecnością polipów, włókniaków macicy lub nowotworowych guzów szyjki macicy lub endometrium.
- Plamienie to lekkie krwawienie - zwykle kilka kropel krwi na bieliźnie - które może występować codziennie. Plamienie jest najczęściej związane z działaniem hormonalnym pigułki, implantu, pierścienia dopochwowego lub wkładki hormonalnej, ale może również wystąpić po pominięciu pigułki. Może również ujawnić schorzenie ginekologiczne, takie jak włókniak macicy, polip lub torbiel...
(FAQ)
Proces leczenia jest zależny od przyczyny obfitych miesiączek, dlatego dopiero po odnalezieniu przyczyny lekarz online może zaproponować odpowiednie leczenie.
Zbyt duża utrata krwi, może wywołać w organizmie anemię oraz znacznie osłabić organizm.
Prawda jest taka, że godspodarkę hormonalną trzeba uregulować, ponieważ niepoprawnie działająca może być zapalnikiem do wielu nieprzyjemnych schorzeń. Dlatego lekarz online, po otrzymaniu odpowiednich wyników badań, wystawi e-Receptę na leki, które uregulują hormony w organizmie.