Kiedy i jak obniżać wysoki puls?
Podwyższony puls to zazwyczaj skutek wzmożonej aktywności fizycznej oraz przeżywania głębokich, skrajnych emocji, w tym m.in. strachu, a nawet miłości. Niestety zdarza się też, że do wysokiego pulsu prowadzą choroby układu krążenia lub inne dolegliwości zdrowotne. Jak obniżyć tętno naturalnymi sposobami oraz w jakich sytuacjach może ono wykraczać poza przyjęte normy?
Norma pulsu dla różnych grup wiekowych
Prawidłowe bicie serca, a raczej jego częstotliwość, będzie różnić się z w zależności przede wszystkim od wieku. Dodatkowym czynnikiem u osób dorosłych będzie także forma fizyczna, gdyż może ona sprzyjać nieco niższemu tętnu spoczynkowemu. Tętno prawidłowe u osób dorosłych mieści się w zakresie od 65 do 90 uderzeń na minutę, jak jednak wygląda to w pozostałych grupach wiekowych?
Prawidłowy puls wynosi:
- u noworodków – około 130 uderzeń na minutę,
- u dzieci – około 100 uderzeń na minutę,
- u młodzieży – około 85 uderzeń na minutę,
- u seniorów – od 55 do 60 uderzeń na minutę.
Wysoki puls w ciąży
Podwyższony puls często spotykany jest też u kobiet w ciąży. Jest to wynik wzmożonej pracy organizmu, który w tym okresie odpowiada również za rozwój nowego życia. Wysoki puls w spoczynku wynika w tej sytuacji ze zwiększonej objętości krwi w krwiobiegu, która dostarcza do płodu składniki odżywcze. W związku z tym tętno w ciąży może wynosić od 80 do 90 uderzeń na minutę.
Wysoki puls w ciąży rozpoznawany jest natomiast wtedy, gdy częstotliwość uderzeń przekracza 90 uderzeń na minutę. Co ważne, zazwyczaj nie jest to objaw żadnych poważnych dolegliwości, jeśli jednak kobieta ma dodatkowe pytania lub wątpliwości, powinna skorzystać z pomocy ginekologa online lub wsparcia lekarza rodzinnego.
W takiej sytuacji specjaliści najczęściej zalecą odpoczynek, odpowiednie nawodnienie, więcej relaksu, a także dodatkową, lekką aktywność fizyczną, w tym m.in. jogę dla ciężarnych. Powinno to sprawić, że puls w ciąży spadnie do optymalnego poziomu.
Jakie są powody podwyższonego pulsu?
Jak wspomniano wcześniej, wysoki puls to zazwyczaj rezultat wysiłku fizycznego lub przeżywania silnych emocji. Jakie są jednak inne, poważniejsze przyczyny? Zbyt wysoki puls to często powód częstoskurczu, czyli przypadłości zwanej tachykardią, która wynika z zaburzeń rytmu serca. Nie wolno jej ignorować, gdyż może być spowodowana zawałem serca, czy wadami zastawkowymi. Właśnie dlatego tak istotna jest szybka konsultacja lekarska, z której pacjenci mogą skorzystać również online na platformie haloDoctor.
Jakie jeszcze są przyczyny wysokiego pulsu? Zdarza się, że są to zaburzenia gospodarki elektrolitowej, gdy w organizmie brakuje potasu lub magnezu. Przyczyną może być ponadto anemia, zazwyczaj dotykająca kobiety w okresie rozrodczym.
Ogromny wpływ na puls u człowieka ma również stres, zwłaszcza ten przewlekły. Jeśli rzeczywiście jest on trudny do przezwyciężenia, warto skorzystać z pomocy psychiatry lub psychologa online i poznać najlepsze sposoby na zarządzanie stresem.
Kolejnym powodem podwyższonego pulsu są choroby i to nie tylko układu krążenia, ale również takie jak nadczynność tarczycy oraz cukrzyca. W takich sytuacjach konieczne jest oczywiście leczenie i to celujące dokładnie w przyczynę problemu.
Niskie ciśnienie występujące wraz wysokim pulsem
Ciśnienie i puls u człowieka są wzajemnie powiązanymi parametrami, dlatego jeśli wykraczają poza normy, mogą wskazywać na dolegliwości serca. W takiej sytuacji wzrasta m.in. ryzyko zawału, dlatego tak ważne jest uzyskanie szybkiej pomocy medycznej. Niskie ciśnienie wraz z wysokim pulsem w spoczynku pojawiają się również u chorych na tarczycę, a nawet w związku z przyjmowaniem niektórych leków, zwłaszcza tych przepisywanych na receptę.
Właśnie dlatego tak istotne znaczenie ma konsultacja lekarska, którą pacjent może wygodnie odbyć również online.
Jakie mogą być skutki wysokiego pulsu?
Sam wysoki puls, o ile jest spowodowany aktywnością fizyczną albo krótkotrwałym stresem, nie jest niebezpieczny. Jeśli jednak stoją za nim inne choroby i pojawia się często, wówczas nie wolno go ignorować.
Jeśli dodatkowo towarzyszą mu ogólne złe samopoczucie, bóle w klatce piersiowej oraz ucisk, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza kardiologa.
Jak obniżyć tętno?
Podwyższony puls spowodowany np. stresem, można próbować naturalnie obniżyć. Podstawą jest odpowiednie nawodnienie organizmu i przywrócenie spokojnego oddechu. Poleca się też techniki relaksacyjne, a także słuchanie spokojnej muzyki.
Prawidłowe bicie serca jest oznaką dobrego zdrowia, dlatego okazjonalnie warto monitorować ten parametr. Jeśli występują znaczące odchylenia, zaś podwyższony puls pojawia się często i bez wyraźnych przyczyn, taki stan należy skonsultować z medykiem. Co istotne dla wielu pacjentów, można zrobić to także wygodnie dzięki e-Wizytom u lekarzy online, bez konieczności wychodzenia z domu.
(FAQ)
Wysoki puls może mieć wiele przyczyn, dlatego najczęściej w pierwszej kolejności pacjenci wybierają lekarza POZ, który zleci podstawowe badania, które pozwolą wykluczyć najpowszechniejsze schorzenia.
W przypadku podwyższonego tętna, które spowodowane jest jednorazową sytuacją przykładowo stresową, należy przede wszystkim skupić się na spowolnieniu oddechu oraz nawodnić organizm. W przypadku powtarzających się sytuacji, należy skonsultować się z lekarzem, np. podczas konsultacji online, który rozpocznie bardziej profesjonalne diagnozowanie i ewentualne leczenie.
Wszystko sprowadza się do sedna problemów z ciśnieniem. Lekarz online na podstawie stanu zdrowia oraz wyników badań, określi co jest przyczyną. Jeśli przypadek tego wymaga, zostanie pacjentowi wystawiona e-Recepta na leki na ciśnienie.