Objawy, diagnozowanie i leczenie hemoroidów
Hemoroidy, zwane również żylakami odbytu, to problem dotykający średnio co drugiej dorosłej osoby w naszym kraju. Niestety dla wielu z nich dolegliwości są na tyle wstydliwe, że leczenie wdrażane jest zbyt późno, przez co choroba postępuje i niezbędne są bardziej zaawansowane metody radzenia sobie z nimi. Czym są hemoroidy, jak odbywa się proces diagnostyczny i jak sobie z nimi poradzić?
Hemoroidy – czym są?
Hemoroidami nazywa się poduszki uszczelniające odbyt i stanowiące jego naturalny element strukturalny. Problemy z nimi wynikają z rozciągnięcia i wypełnienia krwią, do czego doprowadza m.in. niewłaściwy tryb życia. Przyczyn powstawania jest jednak zdecydowanie więcej, a dzięki ich poznaniu można skutecznie im zapobiegać.
Najczęstsze objawy hemoroidów
Charakterystyczne objawy hemoroidów to m.in. świąd, pieczenie, a także ból podczas wypróżniania się. W stolcu może być widoczna również krew, przede wszystkim w przypadku, gdy są one umiejscowione wewnątrz odbytu.
Osoby skarżące się na tą dolegliwość mają też uczucie niepełnego wypróżnienia, co zmusza ich do parcia na stolec. Parcie pogłębia jednak problem, dlatego należy go unikać, w czym pomaga m.in. odpowiednia dieta bogata w warzywa i owoce.
Najczęstsze przyczyny hemoroidów
Przyczyny powstawania hemoroidów są naprawdę różne, przy czym wskazuje się m.in. na styl życia, w tym zbyt małą aktywność fizyczną oraz dietę ubogą w błonnik. Ten ostatni jest absolutnie kluczowy dla sprawnego działania przewodu pokarmowego, zapobiega bowiem zaparciom oraz ułatwia wypróżnianie się.
Wśród innych przyczyn powstawania hemoroidów wskazuje się również na:
- siedzący tryb życia,
- stojący tryb życia,
- stosowanie środków przeczyszczających,
- podeszły wiek,
- nadwagę,
- otyłość,
- nadużywanie alkoholu,
- niewydolność krążenia.
Przyczyny powstawania hemoroidów u kobiet w ciąży
Uciążliwe hemoroidy w ciąży to częsty problem u kobiet, zwłaszcza w II oraz III trymestrze. Jedną z przyczyn jest wzrost wielkości macicy, co doprowadza do zwiększenia ciśnienia w żyłach, które wyściełają kanał odbytu. Nie bez znaczenia są także niewłaściwe nawyki żywieniowe oraz zbyt mała podaż płynów. W przypadku tych ostatnich, kobiety w ciąży chcące zapobiec powstawaniu hemoroidów powinny przyjmować około 2 litrów płynów dziennie.
Jak radzić sobie z hemoroidami w ciąży? Poza odpowiednim stylem życia pomocne mogą być również maści łagodzące swędzenie oraz pieczenie, przy czym ich zastosowanie powinno być zawsze skonsultowane z ginekologiem. Można zrobić to również podczas e-Wizyty online, która jest wygodna i umożliwia omówienie problemu w dogodnej dla pacjentki porze.
Przebieg diagnostyki hemoroidów
Diagnozowaniem hemoroidów zajmuje się lekarz chorób odbytu, czyli proktolog. Wizyta w jego gabinecie jest niezbędna zwłaszcza wtedy, gdy problem guzków krwawniczych jest już bardziej zaawansowany i domowe sposoby na nie po prostu nie działają. Takiej wizyty oczywiście nie trzeba się obawiać oraz wstydzić, bowiem badanie per rectum przebiega szybko i jest ono obecnie wykonywane w komfortowej pozycji na wpół leżącej.
Jeśli jednak dolegliwości mają łagodny charakter, wówczas przy problemie z hemoroidami może pomóc zwykła konsultacja z lekarzem online. Specjalista wskaże skuteczne sposoby, które pozwolą zapobiec pogłębianiu się problemu, a także zaleci odpowiednie maści na hemoroidy lub stosowane często przy tym problemie czopki.
Metody leczenia hemoroidów
Leczenie hemoroidów uzależnione jest od tego, w jakim stadium jest choroba. Gdy objawy są stosunkowo łagodne, wówczas wdraża się środki łagodzące symptomy, w tym maści, czopki lub leki na ściany naczyń krwionośnych.
Pomocne są również domowe sposoby na hemoroidy. Wśród nich wskazuje się na skuteczną rolę nasiadówek z ziołowymi naparami, np. z rumianku albo kory dębu. Takie kąpiele są bardzo efektywne, przy czym nie powinny odbywać się w zbyt gorącej wodzie, aby nie podrażnić dodatkowo odbytu.
Domowe leczenie obejmuje też zwracanie szczególnej uwagi na higienę okolic odbytu, zwłaszcza po wypróżnieniu. Najlepiej bowiem, aby po każdym z nich miejsca te zostały delikatnie oczyszczone wodą.
Zabiegowe metody stosowane w leczeniu hemoroidów
Jeśli guzki krwawnicze nie mogą być wyleczone domowymi sposobami oraz przy użyciu maści oraz czopków, wówczas proktolog może zalecić inne metody radzenia sobie z nimi. Jedną z takich technik jest gumkowanie hemoroidów, polegające na zakładaniu na nich opasek odcinających dopływ krwi oraz doprowadzających do odpadania mniejszych guzków. Metoda ta jest stosowana przy hemoroidach II lub III stopnia, zaś sam zabieg jest skuteczny w około 90 proc. przypadków. Jest również bezbolesny i po jego wykonaniu można wrócić do codziennych aktywności.
Inną metodą leczenia hemoroidów jest skleroterapia. To nie tylko bezpieczna, ale i skuteczna metoda leczenia żylaków odbytu, która polega na ostrzykiwaniu ich roztworem aethosklerolu. Ma to na celu obkurczenie ich naczyń oraz zatrzymanie dopływu krwi do miejsca zajętego chorobą. Procedura trwa od kilkunastu minut do pól godziny.
Konieczne może być również operacyjne leczenie hemoroidów. Zabieg taki odbywa się w miejscowym znieczuleniu, zaś po samej operacji pacjent zazwyczaj odczuwa ból. Po takiej procedurze może pojawić się jednak krwawienie, zakażenie rany oraz jej nieprawidłowe gojenie się. Oczywiście jeśli zabieg zostanie wykonany przez doświadczonego chirurga, wówczas możliwość wystąpienia powikłań jest znikoma, nie można ich jednak wykluczyć.
Problem z hemoroidami jest częsty, dlatego też nie należy się go wstydzić. Im bowiem wcześniej zostaną wdrożone odpowiednie metody leczenia, tym wyższa ich skuteczność oraz mniejsze ryzyko postępowania dolegliwości. We wstępnej fazie, dla własnej wygody, konsultacja może odbyć się również online, np. poprzez stronę haloDoctor.pl. Można umówić ją na wybraną przez siebie godzinę i skonsultować problem dotyczący hemoroidów dyskretnie i szybko.
(FAQ)
Lekarz online, który zajmuje się hemoroidami to proktolog. Leczeniem wstępnym może również zająć się lekarz rodzinny.
Nie, zanim lekarz skieruje na operacyjne leczenie, pacjent jest leczony farmakologicznie. Łagodny przebieg może być leczony pod okiem lekarza online, ponieważ łagodny przypadek nie wymaga spotkania bezpośredniego.
Nieleczone żylaki odbytu mogą doprowadzić zapalenia hemoroidów, zakrzepicy żylaków odbytu czy do wypadania hemoroidów.