Telemedycyna
16.12.2021

Pokrzywka – podstawowe informacje

Pokrzywka – podstawowe informacje
arrow Objawy ataku pokrzywki
arrow Osoby zagrożone
arrow Czynniki ryzyka
arrow Przyczyny choroby
arrow Ostra pokrzywka
arrow Przewlekła pokrzywka
arrow Przebieg i możliwe powikłania

 

Pokrzywka to swędząca wysypka z uniesionymi czerwonymi plamami ("grudkami"), które wyglądają jak poparzenia pokrzywy (słowo pokrzywka pochodzi od łacińskiego słowa urtica, oznaczającego pokrzywę). Pokrzywka jest raczej objawem niż chorobą i ma wiele przyczyn. Dokonuje się rozróżnienia między:

  • pokrzywka ostra, która objawia się jednym lub kilkoma zaostrzeniami trwającymi od kilku minut do kilku godzin (i które mogą pojawiać się ponownie w ciągu kilku dni), ale rozwijającymi się przez okres krótszy niż 6 tygodni;
  • pokrzywka przewlekła, która ma codzienne lub prawie codzienne ataki, trwające dłużej niż 6 tygodni.
  • kiedy ataki pokrzywki są nawracające, ale nie ciągłe, nazywamy je pokrzywką nawracającą.

 

Objawy ataku pokrzywki

Pokrzywka charakteryzuje się:

  • uniesione grudki, przypominające użądlenia pokrzywy, różowe lub czerwone, o zmiennej wielkości (od kilku milimetrów do kilku centymetrów), występujące najczęściej na rękach, nogach lub tułowiu;
  • świąd, czasami bardzo intensywny;
  • w niektórych przypadkach, obrzęk lub obrzęk (obrzęk naczynioruchowy), głównie twarzy lub kończyn.

Zazwyczaj zmiany pokrzywkowe są przemijające (trwają od kilku minut do kilku godzin) i ustępują samoistnie bez bliznowacenia. Jednak inne zmiany mogą przejąć kontrolę i dlatego atak może utrzymywać się przez kilka dni.

 

W niektórych przypadkach towarzyszą temu inne objawy:

  • umiarkowana gorączka
  • ból brzucha lub problemy trawienne
  • ból stawów.

 

Osoby zagrożone

Każdy może dostać pokrzywki, ale istnieją pewne czynniki lub choroby, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia.

  • płeć żeńska, kobiety są częściej dotknięte chorobą niż mężczyźni
  • czynniki genetyczne: w niektórych przypadkach objawy pojawiają się u niemowląt lub małych dzieci, a w rodzinie występuje kilka przypadków pokrzywki
  • nieprawidłowości krwi (np. krioglobulinemia) lub niedobór niektórych enzymów
  • niektóre choroby ogólnoustrojowe (takie jak autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, choroby tkanki łącznej, toczeń, chłoniak).

 

Czynniki ryzyka

Kilka czynników może wywoływać ataki lub pogarszać ich przebieg. Najczęstsze z nich to

  • przyjmowanie niektórych leków;
  • nadmierne spożywanie pokarmów bogatych w histaminę lub uwalniających histaminę;
  • narażenie na działanie zimna lub ciepła.

 

Każdy może zostać dotknięty tym problemem. Szacuje się, że co najmniej 20% ludzi doświadcza ostrej pokrzywki co najmniej raz w życiu, przy czym kobiety są częściej dotknięte tym problemem niż mężczyźni. Z drugiej strony, pokrzywka przewlekła jest rzadsza. Dotyka ona 1-5% populacji.

 

W wielu przypadkach osoby z przewlekłą pokrzywką cierpią na nią przez wiele lat. Stwierdzono, że 65% przypadków pokrzywki przewlekłej utrzymuje się przez ponad 12 miesięcy, a 40% przez co najmniej 10 lat.

 

Przyczyny choroby

Mechanizmy odpowiedzialne za powstawanie pokrzywki są złożone i nie do końca poznane. Chociaż ostre ataki pokrzywki są często spowodowane alergią, większość przewlekłej pokrzywki nie jest pochodzenia alergicznego.

 

Niektóre komórki zwane mastocytami, które odgrywają rolę w układzie odpornościowym, są zaangażowane w przewlekłą pokrzywkę. Uważa się, że u osób cierpiących na pokrzywkę mastocyty są bardziej wrażliwe i mogą wywoływać niewłaściwe reakcje zapalne poprzez aktywację i uwalnianie histaminy.

 

Ostra pokrzywka

Chociaż mechanizmy nie są dobrze poznane, wiadomo, że czynniki środowiskowe mogą nasilać lub wyzwalać pokrzywkę. W prawie 75% przypadków, ostry atak pokrzywki jest wywołany przez określone czynniki:

  • w 30-50% przypadków atak wywołuje lek. Przyczyną może być prawie każdy lek. Może to być antybiotyk, środek znieczulający, aspiryna, niesteroidowy lek przeciwzapalny, lek na wysokie ciśnienie krwi, jodowany środek kontrastowy, morfina, kodeina itp;
  • pokarmy bogate w histaminę (ser, konserwy rybne, kiełbasa, wędzone śledzie, pomidory itp.)
  • lub tzw. pokarmy "uwalniające histaminę" (truskawki, banany, ananasy, orzechy, czekolada, alkohol, białka jaj, wędliny, ryby, skorupiaki itp;)
  • kontakt z niektórymi produktami (np. lateks, kosmetyki) lub roślinami/zwierzętami
  • narażenie na zimno;
  • narażenie na działanie słońca lub ciepła;
  • nacisk lub tarcie skóry;
  • ukąszenia owadów.

 

Przewlekła pokrzywka

Przewlekła pokrzywka może być również wywołana przez jeden z powyższych czynników, ale w około 70% przypadków nie stwierdza się czynnika sprawczego. Jest to tak zwana pokrzywka idiopatyczna. Jeśli obawiasz się o swój stan zdrowia skonsultuj się z lekarzem.

 

Przebieg i możliwe powikłania

Pokrzywka jest łagodnym schorzeniem, ale może mieć znaczący wpływ na jakość życia, zwłaszcza gdy jest przewlekła.

 

Jednak niektóre formy pokrzywki są bardziej niepokojące niż inne. Pokrzywka może być powierzchowna lub głęboka. W tym ostatnim przypadku występują bolesne obrzęki skóry lub błon śluzowych, które pojawiają się głównie na twarzy (obrzęk naczynioruchowy), dłoniach i stopach.

 

Jeśli ten obrzęk dotknie krtani (obrzęk naczynioruchowy), rokowanie może zagrażać życiu, ponieważ oddychanie staje się trudne lub niemożliwe. Na szczęście ten przypadek jest rzadki.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy pokrzywka może być niebezpieczna?

Pokrzywka o ostrym przebiegu może sprawić wiele nieprzyjemności, w przypadku gdy pojawiają się rozległe zmiany oraz widoczny obrzęk, należy udać się do lekarza w celu konsultacji i wprowadzenia odpowiedniego leczenia. 

Czy pokrzywka może sama zniknąć?

Owszem, ponieważ najczęściej pokrzywka utrzymuje się nie dłużej niż 24 godziny.

Czy pokrzywka pojawia się jedynie jako wynik kontaktu z alergenem?

Nie zawsze, ponieważ pokrzywka może być wynikiem stresu, czy ukąszenia przez owad. 

Zobacz podobne
Przejdź do wszystkich artykułów