Tabletki antykoncepcyjne online: Jak wybrać odpowiednią metodę antykoncepcji?
Jeśli chodzi o Twoje zdrowie reprodukcyjne, podjęte decyzje są osobiste, a wiele czynników odgrywa rolę. Twój ginekolog pomoże Ci podjąć przemyślaną decyzję, uwzględniając twój styl życia oraz to czy czujesz, że jesteś w stanie pamiętać o codziennym zażywaniu tabletki o tej samej porze każdego dnia. Umów się na wizytę, aby dopasować antykoncepcję pod Ciebie.
Która metoda antykoncepcji jest lepsza: wkładka wewnątrzmaciczna (IUD) czy tabletki antykoncepcyjne?
Jeśli chodzi o porównanie wkładki wewnątrzmacicznej (IUD) do tabletek antykoncepcyjnych, żadna z tych metod antykoncepcji nie jest lepsza lub gorsza. Wybór odpowiedniej opcji zależy od twojej historii medycznej, celów leczenia i innych czynników.
Jedynym sposobem na znalezienie odpowiedniej metody antykoncepcji dostosowanej do Twojego unikalnego ciała i potrzeb jest rozmowa z lekarzem i podjęcie decyzji razem z nim. Nawet wtedy możesz potrzebować wypróbowania więcej niż jednej formy antykoncepcji, zanim znajdziesz tę, która najlepiej dla ciebie działa.
Zalety wkładki wewnątrzmacicznej (IUD)
Wkładki wewnątrzmaciczne (IUD) są łatwiejsze w użyciu niż tabletki antykoncepcyjne
Umawiasz się na wizytę u lekarza ginekologa, a on lub ona wkłada urządzenie podczas wizyty w gabinecie. W zależności od marki i rodzaju używanej wkładki wewnątrzmacicznej nie musisz jej wymieniać przez wiele lat.
Nie musisz pamiętać o codziennym zażywaniu tabletki
Dodatkowo nie musisz martwić się, że jej skuteczność spadnie, ponieważ zapomniałaś wziąć tabletki (lub wzięłaś ją później niż zwykle).
Dostępne są również opcje bez hormonów
Dla tych kobiet, które są wrażliwe na hormony, mają skutki uboczne lub mają przeciwwskazania uniemożliwiające stosowanie hormonalnej antykoncepcji. Ponieważ istnieje opcja bez hormonów, niemal każdy kobieta może ją stosować.
Wkładki wewnątrzmaciczne działają długo
Niektóre marki działają nawet przez 12 lat, co czyni je doskonałą opcją dla kobiet, które nie planują dzieci w najbliższym czasie lub w ogóle nie chcą mieć dzieci.
Mogą pomóc w leczeniu
Dodatkowo wkładki wewnątrzmaciczne mogą pomóc w leczeniu objawów innych schorzeń ginekologicznych, takich jak zespół policystycznych jajników (PCOS) i endometrioza.
Powoduje mniej skutków ubocznych
Wreszcie wiele skutków ubocznych, które występują przy stosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych, jest znacznie mniej powszechnych w przypadku wkładek wewnątrzmacicznych. Nie zwiększają one ryzyka wystąpienia zakrzepów krwi, tak jak tabletki antykoncepcyjne, co czyni wkładki wewnątrzmaciczne znacznie bezpieczniejszą opcją dla kobiet powyżej 35. roku życia i palących kobiet.
Zalety tabletek antykoncepcyjnych
Tabletki antykoncepcyjne mogą być skuteczniejsze u kobiet mających mięśniaki macicy
Mięśniaki mogą zmieniać strukturę macicy, co może wpłynąć na mniejszą skuteczność wkładek wewnątrzmacicznych.
Mniejsze ryzyko ciąż pozamacicznych
Tabletki antykoncepcyjne, zarówno te zawierające zarówno estrogen, jak i progestagen, a także te zawierające tylko progestagen, mogą zmniejszyć ryzyko ciąży pozamacicznej.
Pomagają w leczeniu schorzeń
Tabletki antykoncepcyjne są przydatne w zapobieganiu i leczeniu trądziku, torbieli w jajnikach, torbieli w piersiach, infekcji w układzie rozrodczym, niedoborów żelaza, raka jajnika i raka błony śluzowej macicy oraz rzadkości kości.
Lepsze miesiączki
Wreszcie tabletki antykoncepcyjne mogą skrócić, rozjaśnić i bardziej przewidywalne miesiączkowanie. Niektóre marki pozwalają na pominięcie okresu miesiączkowego.
Uzyskać na nie receptę bez wychodzenia z domu
Tabletki antykoncepcyjne online dostępne są dla pacjentek podczas teleporady. Jeżeli ginekolog na wizycie internetowej nie będzie wiedział żadnych przeciwwskazań do ich stosowania przez pacjentkę, to wypisze receptę na tabletki antykoncepcyjne online.
Podczas wybierania antykoncepcji warto również pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne online są możliwe do uzyskania podczas teleporady. Dzięki rozwojowi telemedycyny nie musimy już udać się do stacjonarnego gabinetu lekarza, jednak w przypadku założenia wkładki wewnątrzmacicznej stacjonarna wizyta u ginekologa jest nieunikniona.