Tabletki poronne, a antykoncepcja awaryjna - jak wygląda różnica pomiędzy nimi
Wiele kobiet stosuje antykoncepcję w pewnym momencie swojego życia. Wybór najlepszego rodzaju antykoncepcji dla własnego stylu życia i celów może być bardzo satysfakcjonujący, pozwalając Ci przejąć kontrolę nad swoją przyszłością i żyć tak, jak chcesz. Jednak przy tak wielu możliwościach, od czego zacząć? O czym należy pamiętać?
Formy dostępnej antykoncepcji, można podzielić na pięć kategorii:
- Krótkoterminowe,
- Długoterminowe,
- Jednorazowe,
- Stałe,
- Awaryjne.
Antykoncepcja awaryjna
W przypadku stosunku płciowego bez stosowania antykoncepcji — lub gdy wybrana opcja antykoncepcji zawiedzie — antykoncepcja awaryjna może pomóc w zapobieganiu ciąży.
Jeśli potrzebujesz antykoncepcji awaryjnej, dostępne są dwa rodzaje pigułek lub można zastosować miedzianą wkładkę domaciczną. Bez względu na to, którą metodę wybierzesz, będziesz musiała zastosować antykoncepcję awaryjną tak szybko, jak to możliwe, aby była jak najbardziej skuteczna.
Jak skuteczne są awaryjne środki antykoncepcyjne?
Tabletki dzień po dostępne są na receptę i mogą zapobiec ciąży maksymalnie do pięciu dni po stosunku bez zabezpieczenia. Miedziane wkładki domaciczne również wymagają wizyty u lekarza, ale są prawie w 100% skuteczne jako antykoncepcja awaryjna, jeśli zostaną założone w ciągu pięciu dni od stosunku.
Antykoncepcja awaryjna nie powinna być podstawową metodą antykoncepcji, a jedynie środkiem zapasowym, na wypadek, gdyby coś nie poszło zgodnie z planem. Będziesz mieć większą kontrolę, jeśli najpierw będziesz regularnie stosować inne metody.
Czy tabletki poronne różnią się od tabletek dzień po?
Tak, tabletki poronne, a tabletki dzień po, to całkowicie inne leki i różnią się między sobą sposobem działania. Tabletki dzień po zapobiegają pojawieniu się ciąży i są dostępne do wykupienia w aptece za pośrednictwem recepty.
Z kolei tabletki poronne powodują usunięcie już istniejącej ciąży, a dodatkowo są niemożliwe do wykupienia w Polsce nawet za pośrednictwem recepty.
Czy antykoncepcja jest szkodliwa?
Większość ludzi może stosować antykoncepcję bez żadnych problemów, choć możliwe są skutki uboczne. Nawet jeśli istnieje niewielkie ryzyko związane z hormonalną antykoncepcją, zależy ono głównie od stanu zdrowia i czynników ryzyka.
Przykładowo, podwyższony poziom estrogenu może zwiększać ryzyko zakrzepów krwi u kobiet z innymi czynnikami ryzyka zakrzepów krwi, takimi jak otyłość, choroby serca lub wiek. Lekarz weźmie pod uwagę tego rodzaju czynniki podczas dyskusji na temat idealnej antykoncepcji dla Ciebie.
Jaka jest, więc najlepsza antykoncepcja?
Wszystko zależy od Ciebie. Na początek warto zastanowić się, jakie są Twoje cele, jaki jest Twój styl życia, jak często uprawiasz seks, z czym Ty i Twój partner czujecie się komfortowo i czy możesz chcieć odstawić antykoncepcję i zajść w ciążę w przyszłości.
Każdy jest inny, dlatego forma antykoncepcji, która jest najlepsza dla Twojego przyjaciela lub członka rodziny, może nie być najwygodniejsza lub najskuteczniejsza dla Ciebie. Niezależnie jednak od wybranej metody antykoncepcji, należy stosować ją zgodnie z zaleceniami, aby zminimalizować ryzyko zajścia w ciążę.
Oczywiście, aby uzyskać spersonalizowaną poradę, należy umówić się na wizytę osobistą lub wideo z lekarzem ginekologiem. Twój lekarz może udzielić Ci szczegółowych informacji na temat różnych rodzajów i antykoncepcji oraz pomóc Ci dokonać wyboru (lub wyborów), z którym będziesz się dobrze czuła. Podczas stosowania antykoncepcji lub antykoncepcji awaryjnej, warto być w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym leczenie.
(FAQ)
Antykoncepcja może być stosowana bezpiecznie przez większość ludzi, ale istnieje możliwość wystąpienia skutków ubocznych, które zależą od indywidualnych czynników ryzyka i stanu zdrowia.
W naszym kraju dostępne są tabletki dzień po oraz miedziana wkładka domaciczna, które można zastosować po niezabezpieczonym stosunku. Należy pamiętać, że tabletka dzień po jest możliwa do wykupienia w aptece tylko na podstawie e-Recepty, a umiejscowieniem wkładki zajmuje się lekarz ginekolog.
Stosowanie antykoncepcji zgodnie z zaleceniami lekarza lub specjalisty jest kluczowe dla minimalizowania ryzyka zajścia w ciążę. Regularna komunikacja z lekarzem ginekologiem, nawet w formie konsultacji online pomaga monitorować postęp i skuteczność wybranej antykoncepcji.