Analiza wyników badań obrazowych przez Internet
Badania diagnostyczne są niezbędne, aby ocenić stan zdrowia pacjenta oraz wskazać metody leczenia. Niestety wiele osób po otrzymaniu wyników poprzestaje na samodzielnym ich odczytaniu, bez pogłębionej analizy lekarskiej. Całościowa interpretacja to jednak zadanie dla lekarza, dlatego tak istotne jest, by powierzyć je specjaliście w danej dziedzinie i znaleźć rzeczywiste źródło problemów zdrowotnych. Okazuje się jednak, że można zrobić to w sposób wygodny, również online.
Tomografia komputerowa
Badanie tomografem komputerowym umożliwia diagnozowanie chorób układu nerwowego, brzucha, a także klatki piersiowej. Przeprowadza się ponadto tomografię komputerową głowy zlecaną przez neurologów i wtedy wskazaniem do jej wykonania są podejrzenia:
- nowotworu mózgu,
- krwawienia wewnątrzczaszkowego,
- zapalenia opon mózgowych,
- ropnia mózgu,
- wodogłowia,
- udarów.
Wskazaniem do badania tomografem komputerowym jest też zapalenie trzustki, choroby nerek oraz choroby serca. By je wykonać niezbędne jest skierowanie lekarskie, które można uzyskać również od laryngologa, okulisty oraz od onkologa. Rezultat tomografii komputerowej to głównie część opisowa wymagająca dokładnej interpretacji wyników badań przez specjalistę w danej dziedzinie, by możliwe było rozpoznanie oraz wdrożenie ewentualnego leczenia.
Rezonans magnetyczny
Rezonans magnetyczny to w pełni bezbolesne badanie pozwalające na skontrolowanie, w jakim stanie są ludzkie narządy. Trwa ono maksymalnie 90 minut, choć może również być znacznie krótsze i odbyć się w zaledwie kwadrans. Przygotowanie do rezonansu wymaga przede wszystkim pozostania na czczo na 3 godziny przed jego przeprowadzeniem. Ważne jest również ubranie cieplejszej odzieży, gdyż w miejscu badania zazwyczaj jest chłodno, co w przypadku lekkich ubrań może powodować dyskomfort.
Badanie rezonansem magnetycznym głowy powinien oczywiście przeanalizować neurolog, zaś w przypadku pozostałych narządów zwłaszcza specjalista w zakresie chorób wewnętrznych. Często kluczowa jest również druga opinia lekarska, głównie dla osób niemających dostępu do lekarzy specjalistów ze względu na miejsce zamieszania. Skorzystanie z niej jest jednak możliwe dzięki platformie haloDoctor.pl, na której zarejestrowało się już ponad 300 medyków aż 40 różnych specjalizacji.
Mammografia
Mammografia jest badaniem pozwalającym na wczesne zdiagnozowanie raka piersi. Jest badaniem radiologicznym tj. prześwietlającym i nie wymaga znieczulenia pacjentki. Może wiązać się jedynie z niewielkim dyskomfortem wynikającym z uciskania piersi, aby możliwe było wyrównanie zgrubień.
Od kiedy należy robić mammografię? Ginekolodzy sugerują, aby wykonywać ją regularnie po ukończeniu 35. roku życia, najlepiej co dwa lata, oczywiście jeśli wcześniej nie pojawią się inne niepokojące dolegliwości i symptomy takie jak guzy, torbiele czy asymetria piersi. W przypadku tych ostatnich trzeba jak najszybciej zgłosić się do ginekologa, aby zlecić wcześniejsze wykonanie badania mammograficznego i wykluczyć poważne problemy zdrowotne.
Cytologia
Każda dorosła kobiet powinna mieć również w swoim kalendarzu plan wykonania badań cytologicznych. Wyniki z cytologii pozwalają na wykrycie komórek nowotworowych w szyjce macicy, a ich wczesne zdiagnozowanie umożliwia całkowite wyleczenie. Kobiety, które już rozpoczęły współżycie, powinny wykonać pierwszą cytologię najpóźniej na 3 lata po inicjacji. Ginekolodzy zalecają również, by w określonych przypadkach pobierać cytologię co rok.
Dotyczy to zwłaszcza:
- kobiet z osłabionym układem odporności, np. po chemioterapii lub przyjmujących leki sterydowe,
- nosicielek wirusa HIV,
- gdy wynik poprzedniej cytologii odbiegał od normy.
Normalne wyniki badania cytologicznego często określa się jako ujemne, choć nieprawidłowości wcale nie oznaczają, że kobieta ma raka. Właśnie dlatego niezbędna jest interpretacja wyniku badania wykonana przez lekarza, który w razie anomalii wskaże dalsze sposoby postępowania oraz kolejne niezbędne czynności diagnostyczne.
Badania hormonów kobiecych
Na zdrowie kobiet mają wpływ zmiany poziomu hormonów kobiecych zachodzące m.in. w związku z krwawieniem miesięcznym. Do wykonania badań hormonalnych lekarz ginekolog może zachęcić przede wszystkim wtedy, gdy pacjentka skarży się na takie objawy jak:
- nieregularne oraz obfite lub skąpe krwawienia,
- trądzik (badanie może zalecić też dermatolog),
- problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała,
- problem ze zajściem w ciążę.
W przypadku badań hormonalnych brane są pod uwagę poziomy:
- progesteronu,
- estradiolu,
- testosteronu,
- prolaktyny,
- folikulotropiny,
- luteotropiny.
Poziom prolaktyny może być oznaczany również u mężczyzn, choć będzie to uzasadnione tylko w przypadku jednoznacznego wskazania lekarza.
Badanie RTG
RTG polega na wykonaniu pacjentowi zdjęcia rentgenowskiego określonego rejonu ciała. Wskazaniami do jego przeprowadzenia są m.in.:
- bóle układu mięśniowo-szkieletowego,
- perforacja układu pokarmowego,
- choroby układu moczowego,
- duszności,
- długo utrzymujący się kaszel,
- obrzęki płucne.
Czy można wykonać RTG w ciąży? Tak, choć tylko w ściśle określonych i pilnych przypadkach, gdy niezbędna jest ochrona życia kobiety. Wynika to faktu, że badanie RTG w ciąży może mieć negatywne skutki na rozwój płodu zwłaszcza, gdy zostanie wykonane w pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli będzie to niezbędne, wówczas personel medyczny zobligowany jest do zapewnienia kobiecie oraz dziecku maksymalnej ochrony. Wskazane jest również wsparcie ginekologa.
EKG
EKG, czyli elektrokardiografia, to całkowicie bezbolesne badanie pozwalające na ocenienie pracy serca. Często jego wykonanie zlecają kardiolodzy, aby na podstawie elektrokardiogramu sprawdzić funkcjonowanie tego organu. Prawidłowy zapis EKG jest niemożliwy do odczytania przez laika, dlatego tak ważna jest konsultacja lekarska.
Interpretacja wyniku badania online jest niezbędna zwłaszcza, gdy pacjent poszukuje drugiej opinii lekarskiej, gdy poprzednia analiza nie wskazała na anomalie, a pacjent czuje, że organ nie działa w sposób prawidłowy. Konsultacja możliwa jest także przez Internet dzięki platformie haloDoctor.pl
Badanie PET
Ważnym badaniem zlecanym przez lekarzy jest również badanie PET. Jest to tzw. pozytonowa tomografia emisyjna opierająca się na zastosowaniu zjawisk promieniotwórczych, za pomocą których wykrywa się zmiany nowotworowe, przerzuty i ocenia to, jak postępuje leczenie po chemioterapii.
Do badania PET są pewne przeciwwskazania, w tym przede wszystkim ciąża i karmienie piersią. Jeśli jednak w danej sytuacji jest ono niezbędne, kluczowa jest konsultacja lekarska z ginekologiem. Ten oceni, czy w danych okolicznościach będzie to możliwe.
Badanie TSH
Tarczyca jest organem mającym kluczowe znaczenie dla zachowania prawidłowej gospodarki hormonalnej, w tym m.in. prawidłowej pracy serca, jelit i mięśni, dlatego też zaburzenie jej działania ma destrukcyjny wpływ na wiele funkcji życiowych. Aby mieć możliwość wykrycia zaburzeń w działaniu tarczycy, endokrynolog powinien zlecić wykonanie właśnie badania TSH.
Nieprawidłowy poziom badania TSH może wskazywać na kilka problemów, z których najczęstsze to:
- niedoczynność tarczycy,
- nadczynność tarczycy,
- choroba Hashimoto,
- rak tarczycy.
Prawidłowy wynik TSH powinien mieścić się w zakresie od 0,32 do 5,0 mU/l, choć może on nieco różnić się w zależności od przyjętej w laboratorium metody badania.
USG
USG to tzw. ultrasonografia i jest jednym z częściej przeprowadzanych badań diagnostycznych. To właśnie dzięki niemu można skontrolować stan narządów wewnętrznych i ocenić stan zdrowia pacjenta. Wykonuje się m.in. USG serca, USG węzłów chłonnych oraz USG tarczycy, które zlecane jest przez endokrynologa. Przeprowadza się też oczywiście USG w ciąży, by ginekolog mógł skontrolować anatomię rozwoju płodu.
Jak widać lekarze mają w zanadrzu wiele badań, które mogą wykonać w przypadku podejrzenia poważnych chorób. Okazuje się jednak, że interpretacja wyników badań możliwa jest również online poprzez platformę haloDoctor.pl, za pośrednictwem której swoją pomoc oferuje ponad 300 lekarzy 40 specjalizacji. Pacjenci powinni też pamiętać, że z takiego wsparcia mogą skorzystać, gdy potrzebują drugiej opinii lekarskiej lub nie są zadowoleni z dotychczasowej pomocy lekarza prowadzącego.
(FAQ)
Lekarz online może skonsultować każdy wynik badania, nawet RTG. Platforma haloDoctor umożliwia przesyłanie plików podczas konsultacji online, dzięki temu lekarz może odczytać wyniki w dobrej jakości.
Lekarze online na platformie haloDoctor są w stanie omówić wyniki USG, RTG, EKG, tomografii, rezonansu i wielu badań z zakresu morfologii, badań moczu, czy cytologii. Warto pamiętać, aby przygotować skany wyników lub pliki PDF, które będzie można przekazać lekarzowi podczas konsultacji.
W przypadku, gdy wyniki badań jasno deklarują chorobę u pacjenta, lekarz online jak najbardziej wystawi e-Receptę na odpowiednie leki.