Hepatocyty- niezbędne komórki wątroby
Hepatocyty są głównymi komórkami wątroby i pełnią wiele istotnych funkcji: filtrowanie krwi, usuwanie toksyn, magazynowanie i synteza cukrów, itp.
Prawdziwe fabryki biochemiczne
Większa część wątroby składa się z hepatocytów ułożonych w trabekulach, pomiędzy którymi krążą naczynia włosowate i przewody żółciowe. Komórki te są prawdziwymi fabrykami biochemicznymi, dlatego mogą zarówno wychwytywać toksyny krążące we krwi, jak i pozbywać się tych odpadów w żółci. Ale to nie jest ich jedyna funkcja, ponieważ przechowują i produkują wiele substancji niezbędnych dla organizmu: glukozę, trójglicerynę, albuminy, sole żółciowe, itp.
Jaka jest rola hepatocytów?
Bez sprawnych hepatocytów czas życia organizmu nie przekracza kilku godzin. Komórki te pełnią wiele istotnych funkcji, w tym
- zarządzanie poziomem cukru we krwi: w przypadku hiperglikemii trzustka wydziela insulinę, która aktywuje wychwytywanie i magazynowanie glukozy we krwi przez hepatocyty. I odwrotnie, w przypadku hipoglikemii wydziela glukagon, aby zachęcić hepatocyty do uwolnienia tej energii do krwi;
- detoksykacja krwi: hepatocyty oczyszczają krew z toksyn (alkohol, narkotyki, itp.), a następnie usuwają je z żółcią;
- wydzielanie żółci, która jest przechowywana w pęcherzyku żółciowym i uwalniana do jelita podczas trawienia. Substancja ta zawiera zarówno produkty odpadowe usunięte z krwi, jak i kwasy żółciowe, które są w stanie rozłożyć lipidy przyjmowane z pożywieniem na trójglicerydy, czyli kolejne "paliwo" dla organizmu;
- synteza triglicerydów z cukru i alkoholu. Są to te same kwasy tłuszczowe, które zostały wymienione powyżej. Podobnie jak one, są więc transportowane przez krew do komórek, które ich potrzebują (mięśnie, itp.) lub magazynowane w tkance tłuszczowej;
- wytwarzanie czynników krzepnięcia, czyli białek biorących udział w krzepnięciu krwi.
Jakie są główne patologie związane z hepatocytami?
- Stłuszczenie wątroby
Jest to nagromadzenie triglicerydów w hepatocytach. Patologia ta może być skutkiem nadmiernego spożycia alkoholu, ale także co jest coraz częściej spotykane, rozwijać się u osób niepijących, ale z nadwagą lub chorych na cukrzycę typu 2. Jest to tzw. niealkoholowa choroba stłuszczeniowa wątroby. Stłuszczenie wątroby przez długi czas pozostaje bezobjawowe, zanim dojdzie do zapalenia wątroby. To właśnie ta reakcja zapalna najczęściej prowadzi do wykrycia choroby.
- Wirusowe zapalenie wątroby
Zapalenie wątroby, zapalenie wątroby może być spowodowane stłuszczeniem wątroby, ale także wirusem, który namnaża się w hepatocytach (wirus zapalenia wątroby typu A, B lub C), zatruciem lekami, narażeniem na toksyczny produkt lub, rzadziej, chorobą autoimmunologiczną.
Jeśli nie uda się opanować przewlekłego stanu zapalnego, hepatocyty w końcu obumierają jeden po drugim. Wątroba traci wtedy stopniowo swoje funkcje. To właśnie pojawienie się jednego lub kilku powikłań najczęściej prowadzi do wykrycia marskości wątroby: krwotok z przewodu pokarmowego, wodobrzusze (rozdęcie brzucha związane z nagromadzeniem płynu w jamie otrzewnej), żółtaczka (zażółcenie skóry i białek oczu, ciemny mocz), rak itp.
- Ogniskowa hiperplazja guzkowa
Ogniskowa hiperplazja guzkowa to zwiększenie liczby hepatocytów w wątrobie, powodujące jej powiększenie. Mogą pojawić się włókniste guzki o wielkości od 1 do 10 cm. Nowotworom tym, które są rzadkie i łagodne, sprzyja stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych lub terapii opartych na estrogenach. Ich powikłania są rzadkie.
- Rak wątroby
Rak wątroby lub rak wątrobowokomórkowy ma swój początek w hepatocycie, który po wystąpieniu nieprawidłowości zaczyna się niekontrolowanie rozmnażać, tworząc złośliwy nowotwór. Bardzo rzadko tego typu zmiany występują w wątrobie, w której nie występowało stłuszczenie, zapalenie wątroby lub marskość wątroby.
Niewyjaśniona utrata masy ciała, utrata apetytu, bóle brzucha, nudności i wymioty, uogólnione zmęczenie, pojawienie się masy w okolicy wątroby, zwłaszcza jeśli jest to związane z żółtaczką, powinny Cię zaalarmować. Ale uwaga: te objawy są wspólne dla różnych chorób wątroby. W przypadku wystąpienia chodź części dolegliwości udaj się na konsultację lekarską online.
Jak diagnozuje się te choroby?
Jeśli objawy sugerują chorobę wątroby, badanie krwi potwierdza uszkodzenie wątroby. Jeśli w badaniu krwi nie wykryto wirusa, zalecane jest badanie ultrasonograficzne, uzupełnione w razie potrzeby o rezonans magnetyczny, tomografię komputerową lub badanie dopplerowskie. Może być również wymagane wykonanie biopsji.
Jak można leczyć te patologie?
Poprzez skuteczne i trwałe leczenie przyczyn zapalenia wątroby
- leczenie przeciwwirusowe,
- odstawienie alkoholu,
- utrata wagi,
- kontrola cukrzycy itp.
- jeśli marskość wątroby jest bardzo zaawansowana, tylko przeszczep może przywrócić niewystarczające funkcje wątroby, o ile dostępny jest przeszczep
- w przypadku chorób nowotworowych stosuje się częściowe usunięcie wątroby, całkowite usunięcie, a następnie przeszczep;
- zniszczenie guza przez częstotliwość radiową lub mikrofalową, chemioterapia, itd.
Strategia leczenia wybiera lekarz na podstawie wielu czynników, m.in. od choroby i jej zaawansowania.
(FAQ)
Hepatocyty mają zdolności regeneracyjne, ale nie zregenerują całkowicie uszkodzonej wątroby.
Tak, ponieważ hepatocyty odgrywają ogromną rolę w funkcjonowaniu wątroby, dlatego każda anomalia w jej stężeniu wpływa negatywnie na jej działanie.
Lekarz hepatolog, na podstawie wyników badań może wystawić receptę na leki, które wspomogą wątrobę w jej działaniu.