Trądzik torbielowaty - wszystko co musisz o nim wiedzieć

Telemedycyna

W przeciwieństwie do zaskórników trądzik torbielowaty występuje głęboko pod skórą, powodując duże, bolesne guzy na twarzy, plecach lub klatce piersiowej. Te uparte guzy mogą utrzymywać się przez dni, a nawet tygodnie, i pozbycie się ich nie jest takie proste jak codzienne mycie twarzy. Dowiedz się jak pozbyć się trądziku torbielowatego i zapobiegać przyszłym wypryskom. 

 

Jakie są przyczyny trądziku torbielowatego?

Trądzik torbielowaty występuje, gdy bakterie, martwe komórki skóry i sebum (substancja, która sprawia, że twarz staje się tłusta) zostają uwięzione pod powierzchnią skóry i ulegają zakażeniu. Powoduje to duży, spuchnięty torbiel (guzek), który może boleć nawet przy dotyku.

Istnieje wiele różnych powodów, dla których ta choroba może występować częściej lub ciężej u niektórych osób. Zrozumienie różnych czynników wpływających na pojawienie się wyprysków trądzikowych pomoże Ci i Twojemu dermatologowi opracować spersonalizowany plan leczenia.

 

Jakim aspektom powinieneś się przejrzeć wraz z Twoim dermatologiem? 

Bakterie i Nagromadzenie Sebum

Trądzik torbielowaty jest wynikiem gromadzenia się bakterii i sebum, ale nie dzieje się tak dlatego, że ktoś nie myje twarzy wystarczająco często. Zamiast tego, trądzik torbielowaty może być wywołany innymi czynnikami środowiskowymi, w tym produktami, które używamy na skórze. Noszenie makijażu lub ciasnej odzieży przez długi czas może pogarszać trądzik torbielowaty, zatrzymując wilgoć, pot i olej.


Dieta

Mimo popularnego przekonania nie ma dowodów potwierdzających, że spożywanie czekolady czy tłustych potraw, takich jak frytki czy chipsy, powoduje trądzik.

Mając to na uwadze, dieta nie powinna być pomijana jako potencjalny czynnik wywołujący trądzik. Jeśli zauważysz, że twój trądzik torbielowaty nasila się po spożyciu określonych pokarmów, omów to z dermatologiem. 


Hormony

Zmiany hormonalne, w tym te spowodowane menopauzą, menstruacją, ciążą oraz niektórymi stanami medycznymi, takimi jak zespół policystycznych jajników (PCOS), mogą być wyzwalaczami trądziku torbielowatego. Ponadto pacjenci poddający się terapii hormonalnej mogą cierpieć na trądzik torbielowaty jako skutek uboczny.

Jeśli zauważysz, że twój trądzik torbielowaty pojawia się tylko wraz z cyklem menstruacyjnym, w ciąży lub po rozpoczęciu terapii hormonalnej, może być to spowodowane fluktuacjami hormonalnymi.


Genetyka

Jeśli jeden lub obaj rodzice zmagały się z trądzikiem torbielowatym, masz zwiększone ryzyko rozwoju tej choroby. Ta zależność jest jeszcze silniejsza, jeśli chodzi o trądzik dorosłych, który definiuje się jako trądzik pojawiający się po 25. roku życia.

 

Dlaczego warto współpracować z dermatologiem przy trądziku torbielowatym?

Dermatolog może przepisać leki, aby lepiej stabilizować twoje hormony lub pomóc ci znaleźć inne rozwiązania, jeśli nie możesz stosować leków regulujących hormony. 

Dodatkowo obecnie z wieloma lekarzami można połączyć się bez wychodzenia z domu. Idealną do tego przestrzenią są konsultacje online na platformie telemedycznej. Jeżeli zależy ci jedynie na skonsultowaniu w wyniku badań czy przedłużeniu recepty, a wizyta nie wymaga fizycznego badania — warto skorzystać z tej opcji. Zobacz dostępnych lekarzy online i uzyskaj fachową pomoc w kilka chwil.

Trądzik torbielowaty może być bolesny i uparty, ale przy odpowiedniej ilości czasu, troski i cierpliwości możliwe jest zmniejszenie lub wyeliminowanie objawów. Jeżeli zmagasz się z trądzikiem torbielowatym i jesteś gotowy na wypróbowanie rozwiązań klinicznych, umów się na wizytę u dermatologa, aby poczuć się pewniej w swojej skórze. 

Zobacz także

Dermatolog online — czy dieta ma wpływ na trądzik? Jak szybko złagodzić oparzenia słoneczne? Jakich błędów należy unikać? 5 rzeczy, które warto wiedzieć o przebarwieniach skóry