Czy ból może być oznaką depresji?
Niemal 3% Polaków cierpi na depresję - chorobę kojarzoną ze smutkiem, chronicznym zmęczeniem i czarnymi myślami. Istnieje także jej inne oblicze: fizyczny ból.
Bóle głowy, problemy z plecami czy jelitami - w przebiegu epizodu depresyjnego dochodzi do wzmożenia doznań bólowych oraz obniżenia się progu tolerancji na ból. Co więcej, nasilenie depresji pozostaje w korelacji ze zwiększeniem i rozległością bólu wynikającego z chorób somatycznych. Przejawia się to pod postacią napięciowych bólów głowy, bólów pleców, mięśni i stawów, nerwobólu klatki piersiowej, pieczenia skóry i błon śluzowych. Chorzy na depresję są wrażliwsi na odczuwanie bólu fizycznego i mają obniżoną odporność, co sprzyja zwiększonej zachorowalności na inne choroby.
W depresji cierpi umysł i ciało
Depresja i ból wpływają na siebie nawzajem i mogą się nawzajem potęgować. Zdarza się, że chorzy często są nieświadomi tego, że ból fizyczny może być oznaką choroby psychicznej. Przewlekły i uporczywy, doprowadza do zmęczenia - chory chce by „to wszystko w końcu się skończyło”, jest zły i bezradny, pojawiają się czarne myśli, niejednokrotnie powiązane z myślami samobójczymi.
Jakie są objawy depresji?
Do objawów depresji można zaliczyć przede wszystkim:
- obniżony nastrój
- nieustające uczucie smutku
- zaburzenia snu
- zaburzenia apetytu
- stany lękowe
- niechęć do relacji towarzyskich
Większość z nas potrafi je wskazać, ale o wiele trudniej jest skojarzyć ból fizyczny z niepokojącymi oznakami depresji.
Ból pleców a emocje
Ból pleców wcale nie musi być oznaką siedzącego trybu życia czy wad postawy. Emocje “kumulowane są” w kręgosłupie. Tłumienie uczuć i pragnień powoduje powstawanie w ciele asymetrycznych napięć mięśniowych, przez co osoba chorująca na depresję odczuwa ból pleców.
Ból głowy i depresja
Najczęściej odczuwany w okolicach brwi, pulsujący, przewlekły, prowadzący do przygnębienia i zmęczenia. Osoby cierpiące na depresję są aż trzy razy bardziej narażone na wystąpienie ataków migreny. Silne i napadowe bóle głowy często doprowadzają chorego do dobrowolnej izolacji, sprzyjającej pogłębiającej się depresji.
Ból brzucha i stres
Uczucie kurczenia żołądka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych objawów depresji. Ten rodzaj bólu zdominowany jest przez stres, nie radzenie sobie w codziennych życiowych sytuacjach i nasila się z każdym kolejnym niepowodzeniem. Może być także wynikiem zaburzeń odżywiania. Osoby cierpiące na depresję często jednocześnie chorują na anoreksję i bulimię, którym towarzyszy ból brzucha.
Problemy ze wzrokiem
Świat widziany oczami osoby cierpiącej na depresję jest albo czarny albo biały. Chory nie chce i nie potrafi dostrzegać innych kolorów, a otaczający go świat wydaje się mglisty i szary. Badania dowodzą, że jeśli dana osoba zaczyna źle się czuć i psychicznie jej stan się pogarsza, to często zaczyna mieć problemy ze wzrokiem. Zaburzenia wzroku mogą być reakcją obronną organizmu na zbyt duże obciążenie natury emocjonalnej. Dodatkowo spadek ostrości wzroku i ograniczenie pola widzenia pogarszają jeszcze bardziej komfort życia, powodują większe przygnębienie i niższą samoocenę.
Ból duszy i ciała
Osoby chorujące na depresję mają obniżoną tolerancję na ból, są bardziej wrażliwe i rozdrażnione. O wiele trudniej jest leczyć depresję, której towarzyszy przewlekły ból. Powrót do zdrowia może być wolniejszy, a proces leczenia epizodu depresji trudniejszy. Warto w takiej sytuacji oprócz farmakoterapii włączyć leki przeciwbólowe, które złagodzą objawy psychosomatyczne.
Pozwól sobie pomóc
Warto zwrócić się o pomoc zarówno do psychiatry jak i psychologa bądź psychoterapeuty w przypadku zauważenia u siebie objawów depresji. Pamiętajmy, że obecnie najskuteczniejszym sposobem leczenia depresji jest połączenie farmakoterapii, psychoterapii i zdrowego trybu życia - w tym wysiłku fizycznego, zdrowego odżywiania i technik relaksacyjnych.
Szukasz specjalisty leczącego depresję w Twojej okolicy? Sprawdź:
(FAQ)
Mimo, że depresja jest zaburzeniem psychicznym, może również wpływać na zdrowie fizyczne. Nie jest to nieodłączna część depresji, ale na tyle często występująca, aby można było je powiązać.
Depresja powinna być leczona przy pomocy leków oraz psychoterapii. W przypadku bólu fizycznego, lekarz online może zaproponować odpowiednie leki przeciwbólowe, które złagodzą objawy i pozwolą na skupienie się na terapii.
Tak naprawdę każdy, w każdym wieku i bez względu na płeć, czy status społeczny. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że mamy depresję, ponieważ złe samopoczucie zrzucamy na pogodę, czy przemęczenie.