Zapalenia pęcherza moczowego - przyczyny
Zapalenie pęcherza moczowego częściej dotyka kobiet jest ściśle związane z ich anatomią: drogi rodne i odbyt znajdują się w pobliżu cewki moczowej kobiety, małego przewodu o długości od trzech do czterech centymetrów, który umożliwia opróżnienie pęcherza moczowego.
W okolicach cewki moczowej dochodzi do zakażenia zarazkami jelitowymi i pochwowymi, co prowadzi do zapalenia pęcherza moczowego. Gdy tylko poczujesz pierwsze parcie na pęcherz, powinnaś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Nieleczona infekcja dróg moczowych może prowadzić do poważnego zakażenia nerek.
Co to jest zapalenie pęcherza moczowego?
Zapalenie pęcherza moczowego to infekcja (ostra lub przewlekła) narządu, który jest częścią układu moczowego:
- pęcherz moczowy (zbiornik na mocz) ;
- nerki (które wytwarzają mocz)
- cewka moczowa (kanał pod pęcherzem moczowym, który umożliwia odprowadzanie moczu);
- prostaty (gruczołu znajdującego się wokół cewki moczowej u mężczyzn).
Zakażenie dróg moczowych: kogo dotyczy?
Ze względów anatomicznych zakażenie układu moczowego częściej występuje u kobiet. U kobiet bowiem ujście cewki moczowej znajduje się blisko odbytu, gdzie zawsze obecne są bakterie, które mogą przemieszczać się w górę cewki moczowej w kierunku pęcherza moczowego i namnażać się w moczu.
Niedostateczna higiena miejscowa może zatem prowadzić do zakażeń dróg moczowych u kobiet.
Mężczyźni są stosunkowo chronieni przed infekcjami dróg moczowych przez odległość pomiędzy odbytem a ujściem cewki moczowej - otworem na końcu żołędzi (średnia długość męskiej cewki moczowej wynosi 16 cm, podczas gdy kobiecej 2 cm). Zakażenie układu moczowego jest więc u mężczyzn częściej wynikiem nieprawidłowości w drogach moczowych, w szczególności istnienia gruczolaka prostaty (który powoduje zastój moczu w pęcherzu).
Przyczyny zakażenia dróg moczowych
Odpowiedzialne za to bakterie (lub zarazki) są najczęściej z rodziny enterobakterii (bakterie pochodzenia pokarmowego):
Mocz jest dobrym podłożem hodowlanym dla tych zarazków. Organizm broni się przed zakażeniem dróg moczowych poprzez opróżnianie pęcherza moczowego: odpowiednia podaż wody w celu zapewnienia dobrego przepływu moczu jest zatem niezbędna.
U kobiet infekcje dróg moczowych są najczęściej związane z brakiem płynów. Zidentyfikowano jednak również inne czynniki ryzyka:
- Wycieranie się od tyłu do przodu po wypróżnieniu sprzyja infekcjom, ponieważ bakterie dostają się do dróg moczowych;
- Innym ważnym czynnikiem jest nie oddawanie moczu bezpośrednio po stosunku (aby wypłukać bakterie, które dostały się do cewki moczowej).
- Zaparcia są kolejnym czynnikiem sprzyjającym, ponieważ długotrwałe zaleganie kału w odbytnicy jest stałym źródłem zakażenia.
- Wady rozwojowe dróg moczowych (np. mocz przepływa z pęcherza do nerki) lub wady ginekologiczne (np. mostki w błonie dziewiczej).
U mężczyzn często nie jest znana przyczyna zakażenia dróg moczowych. Istnieją jednak pewne czynniki ryzyka, część z nich można wyeliminować regularnie badając się u urologa:
- Przed 50 rokiem życia zakażenie jest często spowodowane niezabezpieczonym stosunkiem płciowym;
- U starszych mężczyzn, najczęstszą przyczyną jest powiększona prostata (gruczolak prostaty), która uciska cewkę moczową i powoduje zastój moczu w pęcherzu;
- Wszystkie przeszkody w przepływie moczu są czynnikami zakażenia układu moczowego: ucisk dróg moczowych, kamienie, zapalenie szyi pęcherza, patologia prostaty u mężczyzn, zwężenie cewki moczowej itp;
Objawy zakażenia dróg moczowych
Czasami zakażenie dróg moczowych nie powoduje żadnych objawów, zwłaszcza u osób starszych.
UTI może przebiegać jako izolowana gorączka bez innych objawów, szczególnie u dzieci lub osób starszych.
- Zazwyczaj zapalenie pęcherza moczowego (cystitis) objawia się pieczeniem podczas oddawania moczu i częstym oddawaniem moczu. Mocz może być mętny, krwisty i/lub o nieprzyjemnym zapachu. Często pojawia się ból lub uczucie ciężkości w miednicy;
- Zakażenie cewki moczowej (zapalenie cewki moczowej) objawia się w taki sam sposób jak zapalenie pęcherza moczowego;
- Zakażenie nerek (odmiedniczkowe zapalenie nerek) jest odpowiedzialne za objawy ogólne: wysoka gorączka 39°-40°, dreszcze, zmieniony stan ogólny. Wiąże się z bólem w odcinku lędźwiowym, który może być obustronny. Czasami występują również objawy zapalenia pęcherza moczowego;
- Infekcja prostaty (zapalenie prostaty) powoduje pieczenie przy oddawaniu moczu, częste oddawanie moczu i małą objętość moczu. Występuje również wysoka gorączka, dreszcze, a czasami objawy grypopodobne (bóle mięśni lub stawów). Może pojawić się wydzielina ropna z ujścia cewki moczowej. Mocz może być mętny i mieć nieprzyjemny zapach.
(FAQ)
Tak. Infekcje dróg moczowych wywoływane są przez bakterie, które do pęcherza trafią przez cewkę moczową. Najłatwiej bakteriami jest zarazić w trakcie stosunku płciowego.
W niektórych przypadkach wystarczą leki na bazie żurawiny oraz intensywniejsze nawadnianie się. W przypadkach bardziej zaawansowanych, lekarz online może wystawić receptę na antybiotyk.
Można ból odczuwać przy próbie oddawania moczu oraz można odczuwać lekki ból podbrzusza.